Tasarımın kuruma kattığı değerler: T-box, Tariş ve Nurus üzerine bir uygulama
The values that design add to the corporation: Case study of T-box, Tariş and Nurus
  1. Tez No: 241762
  2. Yazar: RAHŞAN AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. R. AYHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tasarım aracılığıyla kuruma eklenen değerleri bulmayı amaçlanan buçalışmada, tasarım yönetimi ödülü alan firma yöneticileri ile görüşmeler yapılmış vefirmaların tasarımı hangi alanlarda nasıl kullandıkları incelenmiştir.Araştırmada, amaçsal örneklem yöntemi ile 2007 Avrupa Tasarım YönetimiÖdülü alan Türk firmalarından T-box, Tariş ve Nurus firmaları incelenmiştir. Verilerbelge incelemesi ve görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Görüşmelerin analizi; betimleme,analiz ve yorumlama sürecine göre gerçekleştirilmiştir. Belge incelemesi yapılırkenfirmaların 2007 Avrupa Tasarım Yönetimi Ödülleri için hazırladıkları sunumlar veAvrupa Tasarım Yönetimi web sitesinin kütüphane bölümünde yayınlanan durumçalışmalarından yararlanılmıştır.Araştırma sonucunda tasarımın firmanın faaliyet alanına bağlı olarak, kurumaçeşitli seviyelerde değer kazandırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The general objective of this study is to find out what values are added to acorporation by design. In parallel to this objective, the winners of the DesignManagement Europe Awards, were interviewed and their design activities were viewed.In the study, the companies T-box, Nurus and Tariş who were the winners of theDesign Management Europe Awards 2007 were examined. Throughout the study, datawas collected by interview and document review. Analysis of the interviews was carriedout according to the description, analysis and interpretation process. While thepresentations, which were prepared for the European Design Management Award 2007by the companies, and the case studies, which are being published in the library ofEuropean Design Management web site, were used for the document review.As a result of the study design, depending on the company?s activities, addingvalues in various levels.