Barbara Frischmuth'un 'Das Verschwinden des Schattens in der Sonne' eseri ile Emine Sevgi Özdamar'ın 'Seltsame Sterne starren zur Erde' eserlerinde yabancı imgesi
Foreign image in Barbara Frischmuth's 'Das Verschwinden des Schattens in der Sonne' and Emine Sevgi Özdamar's 'Seltsame Sterne starren zur Erde'
  1. Tez No: 241763
  2. Yazar: ENGİN BÖLÜKMEŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN AĞAÇSAPAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Almanca Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Alman dilinde yazılmış olan iki edebi eserdeki yabancı imgeler betimsel ve karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Yabancı imgesi başta karşılaştırmalı edebiyat olmak üzere yabancı dil ve kültürün aktarıldığı pek çok alanda ele alınan bir konudur. İmge, kalıpyargı ve önyargı birbirine yakın ancak farklı kavramlardır. Çalışmada bu kavramların farklılıkları, hem de imge konusunu ele alan disiplinler çalışmada ve iki eserde karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Dolaylı ve dolaysız olarak iki eserde aktarılan imgeler karşılaştırılmıştır.Takip eden çalışmada Emine Sevgi Özdamar'ın?Seltsame Sterne starren zur Erde? (Garip Yıldızlar Yeryüzüne Bakıyor) eseri ile Barbara Frischmuth'un ?Das Verschwinden des Schattens in der Sonne? (Güneşte Gölgenin Yokoluşu) eserinde yabancı imgesinin gelişimi, hangi şekillerde yansıttıkları, karşılaştırmalı edebiyat bilimi verileri göz önünde bulundurularak ele alınmıştır. Ancak imge çalışmaları, farklı disiplinlerin yöntemleri ışığında ele alınmaya ihtiyaç duyan kültürel bir konu olmaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
In this study the foreign images in two literary works written in German have been analyzed in the respects of comparative literature and descriptive method. The foreign image is a subject that is discussed in several fields of foreign languages and cultures as well as comparative literature. Image, stereotype, and prejudice are close but different notions. In the study, differences between these notions have been determined and foreign images in the two works have been comparatively analyzed by the help of disciplines focusing on images. Images that are described explicitly and implicitly have been examined under the titles of direct images and indirect images, respectively.In this comparative study, development and reflection of foreign image in Barbara Frischmuth?s ?Das Verschwinden Des Schattens In Der Sonne? and Emine Sevgi Özdamar?s ?Seltsame Sterne Starren Zur Erde? have been analyzed. Thus, imagology is a cultural field that needed to be held through different disciplines