Yerel girişimler bağlamında sivil toplum kuruluşlarının sosyal riski azaltmadaki rollerinin incelenmesi
Local initiatives in the context of civil society organizations examining their role in reducing the risk of social
  1. Tez No: 241976
  2. Yazar: NESLİHAN ABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Küreselleşme ile birlikte dünyanın ortak sorunu haline gelen yoksulluk hem ülkemizde hem tüm dünyada varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Bilgi ve enformasyon devrimi ile birlikte insanlar birbirine daha bağımlı hale gelmiştir. Bu bağımlılık, yoksulluğun ortadan kaldırılmasının bir bütün olarak insanlığın menfaatine olduğu yönünde ortak bir bilincin oluşmasını sağlamıştır. Elbette ki, temel hedef yoksulluğun tamamen ortadan kaldırılması olmalıdır, ama bu gerçekleşene kadar da bu durumun etkilerini en aza indirmek için çözümler üretmek uygun olacaktır.Dünya bir yönüyle gelişmiş bir hayat göstergesine sahipken bir yönüyle açlık tehlikesiyle yaşamaktadır. Herkes için insani yaşam olanağı sağlayacak,sürekliliği olan bir gelir güvencesinin sağlandığı oranda yoksullukla mücadele stratejileri anlam kazanacaktır.Ülkemizde birkaç pilot bölgede uygulamasına geçilen Sosyal Riski Azaltma Projesi, hem en yoksulları hedef alan bir güvenlik ağı oluşturmayı hem de yoksulluktan kurtulabilmeleri için tramplen görevi üstlenecek bir sosyal yardım sistemi kurmayı kendine amaç edinmiştir. Bu amaçla IMF ve Dünya Bankasından sağlanan ek finansman kapsamında 500 Milyon ABD Doları Sosyal Riski Azaltma Projesinin kullanımına ayrılmıştır.Sosyal Riski Azaltma Projesi kapsamında gerçekleştirilen Yerel Girişimler Bileşeni ise Türkiye' nin en yoksul % 36' lık kesiminin gelir elde etme ve istihdam fırsatlarını arttırmaya yönelik faaliyetlerini içerir.Yoksulluk olgusu, doğası gereği birçok disiplinin, organizasyonun ve tüm sektörlerin uğraşı alanında yer almaktadır. Günümüz şartlarında global bir tehdit haline dönüşen yoksullukla mücadelede kamu sektörünün tek başına başarılı olamayacağı açıktır. Bu noktada sivil toplum örgütlerinin çalışmaları ayrı bir önem kazanmaktadır. Toplumsal hareketliliğin bir yansıması olan sivil toplum örgütleri yapısı gereği toplumla iç içedir. Bu nedenle yoksullukla mücadele stratejilerinin başarısı sivil toplum örgütlerinin aktif çabalarıyla sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Poverty has become a shared problem in both our country and in all around the world together with globalization. People have become more dependent to each other with knowledge and information revolutions. This dependence provided a common comprehension of elimination of poverty that will be for the benefit of all human kind. Certainly the main aim should be the total eradication of poverty, but until this aim is fulfilled it will be appropriate to produce solutions to lower the effects of this situation to minimum.While showing a sign of developed life, on the other hand our world is facing a famine threat. Strategies against poverty will then gain a meaning when humanely life standards and continuous income assurance are provided.?Lowering the Social Risk Project ? that has been applying in some pilot areas, aims to establish a social aid system that will undertake the duty of trampoline in order to save people from poverty together with setting up a security web for the poorest. 500 million dollars has been reserved for ?Lowering the Social Risk Project? from the money taken from the IMF and the World Bank.In accordance with the ?Lowering the Social Risk Project?, ?Local Enterprise Component? includes the activities of increasing the employment opportunities and getting in come to the 36% of the poorest portion of Turkey.Because of its nature the fact of poverty takes place in the work of many disciplines, organizations and sectors. Today it is obvious that the public will not be successful in dealing with the poverty alone which has become a global threat. At this point the works of the civilian communities earns more importance. Civilian communities, which are the reflections of social movement, are in close proximity to society. For that reason the success of poverty struggling strategies will be achieved with the intense effort of the social communities.