Diyarbakır ilindeki 0-12 aylık çocukların aşıya devamsızlık nedenleri
Reasons for drop out of immunization in children aged between 0-12 months in diyarbakir
  1. Tez No: 242299
  2. Yazar: GÜLHAN YİĞİTALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKŞAH ERTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, 0-12 aylık çocukların aşıya devamsızlık nedenlerini incelemekamaçlanmıştır. Araştırma, Diyarbakır ili 8 merkez 3 köy sağlık ocağında yürütülmüş, veritoplamada kura ile belirlenen 8 sağlık ocağında bulunan form 012 (Aşı kayıt fişi) kayıtlarıkullanılmıştır. Aşıya devamsız çocuklar çalışmanın olguları olarak alınmıştır. Bu kayıtlardan1,5-5 yaş arası 350 aşıya devamsız çocuğa ulaşıncaya kadar ev ziyaretleri yapılmıştır. Kontrolgrubu olarak aynı sağlık ocağı bölgesinden, her devamsız çocuğa bir kontrol olacak şekildeaynı yaş grubundan tam aşılı çocuklar seçilmiştir. Annelerin sosyo-demografik bilgileri,aşıyla ilgili görüşleri ve bebeklerin aşılanma durumları yüz yüze görüşülerek toplanmıştır.Ayrıca hizmetin nasıl sürdürüldüğünü değerlendirmek amacıyla sağlık personelineyönelik oluşturulmuş anket formları , çalışmaya katılmak isteyen, o gün için aşıdan sorumlusağlık personeline dağıtılıp cevaplandırdıktan sonra toplanmıştır.Eksik aşılılarla tam aşılıların özellikleri frekans tablolar yapılarak karşılaştırılmıştır.Karşılaştırmalarda Ki-kare analizi yapılmıştır. Eksik aşılılığı etkilediği düşünülen faktörleriçin tahmini rölatif riskler ve bu risklere ait %95 güven aralığı (%95 G.A.) hesaplanmıştır.Çalışmada araştırma kapsamına alınan eksik aşılı çocukların annelerinin %62,3'ünün,babalarının %13,4'ünün okur yazar olmadığı belirlenmiştir. Ebeveynlerin eğitim düzeyininaşılama oranlarını etkilediği belirlenmiştir. Yine Ailenin ekonomik durumunun düşük olması,sosyal güvencenin olmamasının aşılama oranlarını düşürdüğü bulunmuştur.Çalışma sonucunda 8. çocuk olmanın eksik aşılama riskini birinci çocuğa göre 6,07(%95 GA:2,85-13,09) kat arttırdığı saptanmıştır. Tam aşılı çocuklarda aşı kartı verilmişolmasının eksik aşılılara göre daha iyi olduğu bulunmuştur. Eksik aşılı çocukların annelerinin%13,1'i aşının çocuğu hastalıklardan koruduğuna inanmadığını belirlerken bu oran tamaşılılarda %3,1 ile düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this studey, the reasons for drop out of immunization ın children aged between 0-12months are dealt with. This survey was carried out at eight medical centers in the city centerof Diyarbakır and also at three medical centers, each in separate village. In collecting data,the records of ?the form 012 records? (the card for the registration of vaccination) that wereavailable at eight medical centers which were determined by lots were used. The children whostopped being vaccinated were taken as the facts of the survey. Through those records, 350children aged between 1,5 and 5 years, who remained droped out, were reached as a result offrom-house-to-house visits. As the control group, in such a way as to be one fully immunizedchild for another droped out , the children were picked up from the neighborhood of the samemedical center and also of the same age group. The socio-demographic data about themothers, their views of vaccination, and their babies? case of immunization were collected byface-to-face- interviews.In order to evaluate the service, the questionnaires were applied to the voluntary staffof health centers.The features of underimmunized and fully immunized children were comparedthrough the charts of frequency. Chi-square analysis was applied for the comparisons of thetwo group. For the factors that were considered to have effect on droping out, the odds ratiosand 95% confidence intervals were calculated.In the survey, it was seen that 62,3% of the mothers and 13,4% of the fathers of theunderimmunized children were illiterate. It was found that the literacy of the parents affectedthe ratio of the immunization of children. Also, lack of the economical means of the parentsand having no social security diminished the ratio of the immunization as well.It was also found that being the eighth child increased the risk of theunderimmunization 6,07 (%95 CI:2,85-13,09) folds in comparison to the first child. In fullyimmunized children, vaccination card application was better than droped out children.