Yüksek doz metilprednizolon tedavisi alan multipl skleroz hastalarında bu tedavinin erken dönemde bilişsel testlere(P300-P50) etkisi
The effect of high doses of methylprednisolone on cognitive tests (P300-P50) in patients, have multiple sclerosis, are at the early stages of treatment.
  1. Tez No: 194268
  2. Yazar: GAMZE AKI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CEMAL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
7- ÖZETMultipl Skleroz MSS'nin kronik inflamatuar demyelinizan hastalığıdır.Etyolojisi kesin olarak bilinmemekle birlikte genetik yatkınlık zemininde çevreseletmenlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Hastalık daha çok atak ve remisyonlarlaseyreder. Lezyonlar MSS'inde bulundukları bölgelere göre çeşitli semptom ve bulguverirler. En sık motor, duyusal, görsel, mental semptomlar ve sfinkter anormalliklerigörülür. Kognitif süreç de özellikle dikkat, hafıza ve bilgi işleme hızı sıklıklaetkilenmektedir. Ayrıca MS akut ataklar sırasında kullanılan yüksek dozmetilprednizolon tedavisinin de kognitif fonksiyonlar üzerinde olumlu veya olumsuzetkileri bulunmaktadır. Kognitif fonksiyonlar en iyi P300 OİP ile değerlendirilir.Duyusal kapılama bilgi işleme sürecinde dikkat öncesi dönemde ilgisizuyaranların filtrelenmesi ve beynin uyaran kargaşasından korunması kabiliyetidir. Eniyi P50 OİP ile değerlendirilir.Bu çalışmada ?MS akut ataklarında kullanılan 5 gün süreyle 1000 mg/gün IVmetilprednizolon tedavisinin kognitif sürece etkisi var mı?? sorusundan yola çıkılarakyüksek doz metilprednizolonun kognitif fonksiyonlara etkisi P300 ve P50 OİP'ler iledeğerlendirilerek araştırılması amaçlanmıştır.Çalışma Kasım 2006-Şubat 2007 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi NörolojiKliniği Nörofizyoloji laboratuarında yapıldı. Çalışmaya denek grubu olarak akut ataksırasındaki 20 RRMS'li hasta alındı. Denek grubunda IV metilprednizolon verilmeden 1gün önceki ve 5 günlük tedavi bitiminden 2 gün sonraki P300 ve P50 kayıtlamalarıyapıldı. Tedavi öncesi ve sonrası P300 dalgası latansında değişiklik saptanmadı. P50süpresyon oranında ise tedavi sonrasında tedavi öncesine göre azalma saptandı fakatistatistiksel olarak anlamlı saptanmadı.33Çalışmamızda yüksek doz steroidlerin bilişsel fonksiyonlara akut dönemde etkietmediğini saptadık.34
Özet (Çeviri)
8- SUMMARYMultiple Sclerosis is a chronic inflammatory demyelinating disease of theCentral Nervous System. Although its etiology remains unknown, it is believed thatenviromental factors play a considerable role within the backround of the geneticfactors. MS is characterized by exacerbations and remissions. The lesions can cause avariety of signs and symptoms depending on their location in CNS, frequntly includingmotor, sensory, cerebellar, visual, mental and sfincter problems. Cognitive impairmentsare common; especially attention, memory and data processing speed are effected. Alsothe high doses of methylprednisolone used during the MS acute attack has positive andnegative effcets. Cognitive functions are best evaluated by P300 Event Related Potential(ERP).Sensory gating is the brain?s ability of fitlering irrelevant stimuli, protectingitself against stimuli chaos during information developing process. It is best evaluatedby P50 ERP.Based on the question if 1000 mg/day IV methylprednisolone for 5 days has aneffect on cognitive process, the objective of this study was evaluating the effect of highdoses of methylprednisolone on cognitive functions by P300&P50 ERP.The study was performed in the Neurophysiology Laboratory of the departmentof Neurology at İnönü University between November 2006 - February 2007. Thetreatment group consisted of 20 patients having Relapsing Remitting MS. P300&P50recordings were performed 1 day before and 2 day after the 5 days IVmethylprednisolone treatment. No difference was demonstrated before and after P300recordings. P50 supression decrease was observed after the treatment but theesefindings are not statistically significant.35In this study, we demonstrated that high doses of steroids have no effect oncognitive functions at acute phase.36