Akciğer kanserli hastalarda siklin D1 (CCND1)gen polimorfiziminin araştırılması
Investigation of cyclin D1 (CCND1) gene polymorphism in patients with lung cancers
- Tez No: 242772
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEVFİK GÜLYAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışma akciğer kanseri teşhisi konmuş hastalarda Siklin D1(CCND1) gen polimorfizimini araştırmak ve bu polimorfizimin akciğer kanserinin gelişimindeki rolünü belirleyerek erken teşhis ve tedaviye kliniksel katkı sağlayabilmek amacıyla planlandı.Gereç ve yöntem: Sağlıklı 58 bireyden oluşan kontrol grubundan ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji polikliniğine başvuran akciğer kanseri teşhisi konulan radyoterapi ve kemoterapi tedavisi görmemiş 75 hastadan alınan kan örneklerinden Vivantis DNA izolasyon kiti ile DNA'ları elde edildi. Elde edilen DNA' lardan CCND1 geninin 4. eksonundaki A870G gen polimorfizimini içeren bölge özgün primerlerle PZR ( polimeraz zincir reaksiyonu) metoduyla çoğaltıldı. Daha sonra PZR ürünleri MspI restriksiyon enzimi ile kesildi, %.2,5' luk agaroz jel ile elektroforez cihazında yürütülüp ultraviyole (UV) ışığı altında incelendi.Bulgular: Hasta grubundaki A870G genotip dağılımı (AA = 33.3%, AG = 49.3% ve GG = 17.4% ) kontrol grubu ile karşılaştırıldığında (AA =25.9%, AG= 53.4% ve GG = 20.7%) istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objectices: In this study, we aimed to investigate the CCND1 gene polymorphism in lung cancer patients, and this polymorphism that is determined a role of lung cancer develop may contributes to early diagnosis and treatment.Material and methods:Consisting of 58 healthy individuals from the control group and Trakya University Faculty of Medicine Oncology clinics applied to diagnose 75 lung cancer patients. None of the lung cancer patients had received radiation and or chemotherapy.DNA was extracted from whole blood samples of study groups by Vivantis blood DNA kits. The CCND1 G/A polymorphism at nucleotide 870, codon242 in exon 4, was detected with the polymerase chain reaction-restriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP). After PCR product were digested with the restriction enzyme MspI. The restriction digest products were analyzed through electrophoresis on 2.5% agarose gel by UV.Results:We did not find significant gene frequency of A870G between the patients (AA = 33.3%, AG = 49.3% ve GG = 17.4% ) and the controls (AA =25.9%, AG= 53.4% ve GG = 20.7%) (p>0.05).