Düşük akımlı ve yüksek akımlı uygulanan anestezilerin hastalarda mukosiliyer aktivite ile akciğer fonksiyonları üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of the low flow and high flow anesthesia application on the mucociliary activity and pulmonary functions in patients
- Tez No: 242879
- Danışmanlar: PROF. DR. SITKI GÖKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı yüksek ve düşük gaz akımlarında desfluran anestezisinin mukosiliyer klirens ve akciğer fonksiyonlarını üzerine olan etkilerini araştırmaktırASA I-II risk grubunda 18-70 yaşları arasında 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Preoksijenasyon sonrası, anestezi indüksiyonu propofol, fentanil ve vekuronyum ile yapıldı. Entübasyondan sonra, 8?10 L/dk %100 O2 ile denitrojenizasyon yapıldı ve yeterli anestezi derinliğine ulaşıldı. Hastalar rastgele iki gruba ayrılarak taze gaz akımı düşürüldü. Taze gaz akımı Grup 1'de; 1 L/dk (0.5 L/dk O2 + 0.5 L/dk N2O + desfluran), Grup 2'de; 3 L/dk (1.5 L/dk O2 + 1.5 L/dk N2O + desfluran ) olarak kullanıldıHastaların giriş, entübasyon ve entübasyonu takiben 5., 10., 15., 30., 45., 60., 90., 120. dakikalardaki hemodinamik değerleri, vücut ısısı değişiklikleri, hastaya giden gazın nem oranı ve ısısı kaydedildi. Hastaların solunum parametreleri; end-tidal karbondioksit, inspire ve ekspire edilen oksijen ve nitroz oksit değerleri operasyon boyunca takip edildi.
Özet (Çeviri)
Fifty adult patients of ASA physical status I-II, aged between 18-70 years, were enrolled for the study. After preoxygenation, the induction of anesthesia was performed with propofol, fentanyl and vecuronium. After intubation, we performed denitrogenization via a high flow (8-10 L/min) 100% O2 and then reached the sufficient anesthesia level. Patients were randomly assigned to one of two study groups and fresh gas flow was reduced. The fresh gas flow was used as 1 L/min (0.5 L/min O2 + 0.5 L/min N2O + desflurane) in group 1 and as 3 L/min (1.5 L/min O2 + 1.5 L/min N2O + desflurane) in group 2Patients? hemodynamics, the changes in body temperature, the humidity and temperature of inspired and expired gases were recorded at baseline, during intubation, and 5., 10., 15., 30., 45., 60., 90., 120. minutes after intubation. The respiratory parameters, end tidal CO2, inspired and expired oxygen and nitrous oxide values of the patients were observed.