Relaps ve remisyonlu seyir ile progresif seyir gösteren multipl skleroz olgularında manyetik rezonans spektroskopi bulguları
Magnetic resonance spectroscopy findings in cases of progressive multiple sclerosis and relapsing remitting multiple sclerosis
  1. Tez No: 242889
  2. Yazar: İBRAHİM KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL MİRZA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç; progresif multipl skleroz (PMS) ve relaps ve remisyonla seyreden multipl skleroz (RRMS)'lu olguların manyetik rezonans spektroskopi (MRS) tetkiki ile normal görünen ak madde ( NGAM) , gri madde ve ak madde lezyonları (AML)'ında N-Asetil aspartat/ kreatin (NAA/Cr), kolin/kreatin ( Cho/Cr) değerlerini ölçmek, sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya McDonald ve Poser tanı kriterlerine göre kesin MS tanısı almış 40 olgu dahil edildi. Son iki ay içinde atak geçirmiş veya steroid tedavisi almış olan olgular çalışmaya alınmadı. Bulgular herhangi bir nörolojik ve sistemik hastalığı olmayan 20 sağlıklı kontrol ile karşılaştırıldı.PMS , RRMS ve kontrol grubunda manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve MRS tetkikleri gerçekleştirildi. MS olgularının NGAM , gri madde ve AML'den ölçümler yapıldı.Kontrol grubunun ölçümleri, olguların mekansal olarak benzer beyin bölgelerinden seçildi. Klinik dizabilite için expanded disability status scale (EDSS) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to measure and compare with the healthy control group the levels of N-acetylaspartate /creatin (NAA/Cr) and of cholin/creatin (Cho/Cr) in normal appearing white matter (NAWM), grey matter and in white matter lesions (WML) using magnetic resonance spectroscopy (MRS) in cases of progressive multiple sclerosis (PMS) and of relapsing-remitting multiple sclerosis (RRMS).Material and Method: Included in the study were 40 cases with definite MS diagnosis according to McDonald and Poser diagnostic criteria. Cases with attacks within the recent 2 months or those treated with steroids were not included in the study. The cases were compared with 20 healthy controls who had no neurological and systemic diseasesMagnetic resonance imaging (MRG) and MRS were studied in PMS, RRMS and control groups.Quantifications were made of NAWM, grey matter and their WML of MS cases. The quantifications in the control group were selected from the cerebral sections similar in locality. Expanded disability status scale (EDSS) was used for clinical disability. In statistical analyses Mann-Whitney U test, unpaired t-test, Kruskal Wallis variance analysis were used.