Karaciğerin difüzyon ağırlıklı görüntüleme ile değerlendirilmesi
Liver assessment with diffusion weighted imaging
- Tez No: 242967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
AMAÇ : Karaciğerin kitle lezyonlarında ve parankim hastalıklarında difüzyon ağırlıklı görüntülemenin yerinin araştırılması.MATERYAL ? METOD: Üst abdomen MR tetkiki için başvuran 392 hastada saptanan, 364 lezyondan (181 benign, 142 metastatik ve 41 HCC lezyonu) ve 152 karaciğer parankiminden (94 normal, 17 kronik parankim hastalığı, 12 hemakromatozis, 22 ileri evre steatoz, 4 siroz ve 3 hepatomegali), b=600 mm2/sn değerinde difüzyon ağırlıklı görüntüleme ve ADC ölçümleri yapılmış, ayrıca tüm lezyonlar için lezyon-parankim ADC oranları hesaplanarak benign ve malign lezyonlar için kesme değerleri belirlenmeye çalışılmıştır.BULGULAR: Benign ve malign lezyonlar, hemangiom-metastaz, hemangiom-HCC lezyonları arasında ADC ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p
Özet (Çeviri)
PURPOSE : Assesing the usefulness of DWI in liver lesions and parenchymal disorders.MATERIALS AND METHODS: Using free-breathing technique with a b value of 600 mm2/sn, ADC measurements were calculated for 364 focal liver lesions (181 benign, 142 metastatic and 41 HCC lesions) and 152 liver parenchyma (94 normal, 17 chronic parenchymal disease, 12 hemochromatosis, 22 advanced steatosis, 4 cirrhosis and 3 hepatomegaly) using DWI images obtained from 392 patients.