Afyonkarahisar'da tüketime sunulan Afyon Kaymaklarında bazı patojen bakterilerin aranması
Searching for some pathogenic bacteria in the Afyon Kaymagi supplied to the market in Afyonkarahisar
  1. Tez No: 243234
  2. Yazar: VOLKAN İPEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZEKİ GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma Afyonkarahisar'da piyasada satışa sunulan Afyon kaymağı örneklerinde Escherichia coli, Escherichia coli O157:H7 ve Listeria monocytogenes'in varlığının belirlenmesi amacı ile yapıldı. Bu amaçla, Afyonkarahisar'daki 9 farklı satış yerinden 2007-2008 yıllarıarasında ilkbahar, sonbahar ve kış aylarında satın alınan 100 adet Afyon kaymağı materyal olarak kullanıldı.Analize alınan 100 adet Afyon kaymağı örneğinden, 7 adet örnekte E. coli sayıları sırasıyla: 2,1x102, 1,8x102, 1,0x102, 1,0x102, 1,0x102, 1,2x101, 1,0x102 kob/g seviyelerinde bulundu. Örneklerin hiçbirinde E. coli O157:H7 ve Listeria monocytogenes saptanmadı.Sonuç olarak, Afyon kaymağı örneklerinde Escherichia coli'nin varlığı halk sağlığı için potansiyel bir riski işaret etmektedir. Bu nedenle süt işletmelerinde kritik kontrol noktalarının belirlenmesi ve halk sağlığının korunması için üretim şartlarının iyileştirilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
This study was undertaken to determine the presence of E.coli, E. coli O157:H7 and L.monocytogenes in the samples of Afyon kaymagı sold at markets in Afyonkarahisar. For this purpose, a total of 100 Afyon kaymagı samples collected from 9 different salers between 2007-2008 during the mounths of spring, autumn and winter were used as research material.In the analyzed 100 samples of Afyon kaymagı, E. coli was found in the seven samples at the numbers of 2,1x102, 1,8x102, 1,0x102, 1,0x102, 1,0x102, 1,2x101, 1,0x102 kob/g, respectivly. No E. coli O157:H7 was determined in the samples. Suspicious 32 colonies were detected on the Oxford Agar for Listeria spp. but none of them was confirmed as L.monocytogenes.As a result, the presence of E. coli in the samples of Afyon kaymagı indicated a potential public health risk. Therefore it is necessary to detemine and monitor critical control points in the dairy plants and improve the production conditions in terms of to protect public health.