Atriyal flatter tiplerindeki iletim velositelerinin karşılaştırılması
The comparison of the conduction velocities in atrial flatter
  1. Tez No: 243244
  2. Yazar: ALİM ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET TANDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Atriyal Flatter (AFl) klinikte sık karşılaşılan bir aritmidir ve sağ atriyum içindeki makro reentran halkadan kaynaklanır. Tipik atriyal flatter tüm atriyal flatterlı hastaların %90 nını oluşturmaktadır ve kendi içinde clockwise ve counterclockwise olarak ikiye ayrılmaktadır. Atriyal flatter oluşumunda atriyumda belli bölgelerin iletişim velositeleri ve bu bölgelerdeki bu velosite değerlerindeki artış, atriyal flatter oluşum mekanizmasında temel rol oynamaktadır. Son yıllarda aritmilerin haritalandırılması ve radyofrekans kateter ablasyonu ile tedavisinde, floroskopi kullanmadan uygulanan elektroanatomik haritalama sistemi (CARTO) kullanıma girmiştir. Bu sistem taşikardi odağının bulunduğu boşluğu üç boyutlu olarak tanımlar ve taşikardi mekanizmasının tanımlanmasına yardımcıdır. Bu çalısmada atriyal flatter tanısı ve tedavisi amacı ile elektrofizyoloji laboratuarında işleme alınan hastalarda, CARTO mapping yöntemini kullanarak sağ atriyumdaki belirlenmiş alanlarda iletişim velositelerini hesaplamayı ve bu değerleri iki tip arasında karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmaya kalıcı AFL tanılı toplam 30 hasta alındı ( ortalama yaş; 61 ± 16 yıl).
Özet (Çeviri)
Atrial flutter (AFL) is a common arrhythmia in clinical practice. AFL is a macro-reentrant arrhythmia in right atrium. Right atrial common type of AFL re-entrant circuit is bordered anteriorly by the tricuspid annulus and posteriorly by the venae cavae orifices, the crista terminalis and the Eustachian ridge .The difference of the conduction velocity (CV) around the tricuspid valve annulus (TVA) between the counter clockwise (CCW) atrial flutter (AFL) and the clockwise (CW) AFL have not been well clarified. Previous studies showed that CTI is an area of slow conduction, also this area intimately related to the induction and maintenance of common AFL. Slowing of conduction velocity (CV) is one of the most important necessities for initiation of reentrant tachyarrhythmiaIn our study we want to evaluate the Conduction velocity around the TVA using the electro anatomical mapping (CARTO?) and investigate the difference of the conduction velocity between two groups of common AFL(CCW-CW) . TVA CARTO? mapping was performed during the tachycardia for 30 consecutive patients (mean age; 61 ± 16 year) with isthmus dependent AFL (CCW, 25; CW, 5). We evaluated the CV and CA in five divided areas of right atrium, i.e. upper septum (US), lower septum (LS), isthmus (I), upper lateral wall (UL) and lower lateral wall (LL) in the isochronal mapping.