Üst ekstremitenin iskemik hastalıklarında ozon tedavisinin stellat gangliyon blokajı ve stellat gangliyon blokajı ile birlikte ozon tedavisi ile karşılaştırılması
Compare ozone therapy, stellate ganglion block and stellate ganglion block with ozone therapy at patients with upper limbs chronic ischemic disease
  1. Tez No: 243245
  2. Yazar: FATMA AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANER MİMAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada üst ekstremitenin kronik iskemik hastalıklarında ozon tedavisi, stellat gangliyon bloğu ve stellat gangliyon bloğu ile birlikte ozon tedavisinin karşılaştırılması amaçlandı.Etik kurul ve hastaların onayı alındıktan sonra toplam 45 raynaud hastası rastgele 15'er kişilik 3 gruba ayrıldı. Tüm hastalara uygulama öncesi hipotansiyonu önlemek için intravenöz 10 ml/kg % 6 HES 130/0.4 solüsyonu bir saat içinde verildi Grup I ozon grubundaki (n=15) hastaların kolları dirseğe kadar kaplayacak şekilde ozona dayanıklı plastik torba ile kapatıldı, içerde kalan havanın temizlenmesi için torba vakumlandı ve daha sonra torba tekrar ozon jeneratörü ile 60 mg/l konsantrasyonda ozon ile doldurularak hastanın iskemik olan ekstremitesi torba içinde 20 dk. kaldıktan sonra torba tekrar vakumlandı. Grup II stellat ganglion bloğu grubundaki (n=15) hastalara önce C kollu skopi altında antero-posterior pozisyonda iğnenin yeri tesbit edilerek toplam 10 cc. levobupivacain(5mg/cc) enjeksiyonu ile stellat ganglion blokajı uygulandı. Grup III stellat ganglion + ozon grubundaki (n=15) hastalara her iki işlem birlikte uygulandı. Bütün gruplara tedavi 1 hafta süresince her gün uygulandı. Hastaların uygulama öncesi, uygulama sırasında 1, 3, 5 ve 7. günlerde istirahatta ve harekette ağrı düzeyleri, soğuk su stres testi değerleri kaydedildi.Her üç gruptaki bireyler yaş ortalamalarına ve cinsiyete göre karşılaştırıldığında gruplar arasındaki fark önemsiz bulundu(p>0,05). Ozon grubunda istirahatta ve harekette ağrı değerlerinde anlamlı azalma görülmedi (p>0,05). Soğuk su stres testinde ölçümler arası fark önemsiz bulundu (p>0,05). Stellat ve stelat +ozon gruplarında istirahatta ve harekette ağrı değerlerinde anlamlı azalma görüldü(p0,05).Sonuç olarak medikal ozon tedavisi uygulanan Raynaud hastalarının semptomlarında değişiklik gözlenmezken Stellat ganglion bloğunda semptomlarda anlamlı azalma olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
In this study our aim is to compare ozone therapy, stellate ganglion block and stellate ganglion block with ozone therapy at patients with upper limbs chronic ischemic disease.The study was performed after the approval of ethical committee and the patients. 45 Raynaud patients were randomized to 3 groups and each groups had 15 patients. Before the therapy every patients had infusion of 10 ml/kg 500 ml 6% HES 130/0,4 solution at 1 hour for prevent from hypotension. Group I ozon patients (n=15) arms closed to the knee including the hand by the plastic bag which is resistance to the ozone. Then put under vacuum, in order to eliminate the air inside it. Afterward the bag refilled with ozone at concentration of 60 mg/l. After the patients had remained with the ozone filled plastic bag for 20 second vacuumed again. Group II stellate ganglion block patients (n=15) had stellate ganglion block with 10 cc. levobupivacaine at antero-posterior position, injection located by under the C-type arm X-ray surveillance. Group III sympathetic block + ozone group patients(n=15) had both two administrations. These therapies had been treated to all groups every day for 1 week. Pain at motion, pain at rest, cold water stress test recorded in each groups at beginning of the therapy,1, 3,5 and 7. days.There is no difference between three goups at mean of the ages and sex(p>0,05). There is no meaning difference about pain at motion and rest in ozone group(p>0,05). At cold water stres test evaluations there is no meaning difference in this group(p>0,05). At stellat and stellat with ozone groups there was meaning decrease about pain at motion and rest(p0,05).Finally we suggested that there is no difference at symptoms of Raynaud patients therapied with ozone and the sypmtoms decrease at patients therapied with stellate ganglion block.