Laküner inmeli hastalarda otonomik fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of autonomic function in lacunar stroke patients
- Tez No: 243278
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM KAYIM YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı laküner inmeli hastalarda sempatik ve parasempatik otonomik fonksiyonları ve inme tarafı ile ilişkisini araştırmaktır.Yöntem: Çalışmaya 32 ardışık laküner inme hastası ve yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 28 sağlıklı birey dahil edildi. Sempatik deri yanıtları (SDY) ve R-R interval değişkenliği (RRID) değerleri sessiz bir odada supin pozisyonunda ölçüldü. Hasta grubunda ölçümler inme başlangıcından sonraki 30 gün içinde yapıldı.SDY ve istirahat ve derin solunum esnasındaki RRID ölçümleri sırası ile sempatik ve parasempatik fonksiyonları değerlendirmek için kayıtlandı. SDY kaydı için aktif ve referans elektrodlar elin sırası ile palmar ve dorsal yüzüne konuldu. Median sinir bilekten kontrol grubunda sol, hasta grubunda ise nonparetik taraftan 15 mA ile stimüle edildi. RRID kaydı için ise aktif ve referans elektrodlar her iki elin dorsaline yerleştirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aims of this study were to investigate the sympathetic and parasympathetic autonomic functions and their relationship with the side of the lesion in patients with acute lacunar stroke.Methods: Thirty-two consecutive lacunar stroke patients and 28 healty age-matched control subjects were included. Sympathetic skin response (SSR) and R-R interval variation (RRIV) values were measured in supine position in a quite room. In the patient group, assesments were made within 30 days following stroke onset,SSR and RRIV during rest and deep breathing were recorded for the assessment of sympathetic and parasympathetic function, respectively. For SSR recording, active and reference electrodes were placed on the palmar and the dorsal faces of hand respectively. Median nerve was stimulated by 15 mA current from the left side in the controls and from the nonparetic side in the patients over the wrist. For RRIV recording; active and reference electrodes were attached to the dorsum of both hands.