İki boyutlu bir brülörde yanmanın hesaplamalı akışkanlar dinamigi ile incelenmesi
The analysis of burning in a two dimensional burner with using computational fluid dynamics
- Tez No: 243602
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında iki boyutlu bir brülörde yanma olayının daha iyi anlaşılabilmesi için yanmanın olduğu (reaksiyonal) ve yanmanın olmadığı (izotermal) durum problemleri sayısal olarak incelenmiştir.Sayısal çalışmalar kısmında iki ayrı problem, çözüm ağları GAMBİT 2.2.30 programında tasarlandıktan sonra sonlu hacimler metodunu kullanan Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) paket programlarından FLUENT 6.2.16 kullanılarak çözülmüştür. HAD analizlerinin temelleri üzerinde durulmuş ve kullanılan sayısal çözüm yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. Elde edilen sayısal sonuçlara göre hız ve sıcaklık incelemeleri yapılmıştır. Değişik alev parametreleri için hız büyüklüklerinin, türbülans kinetik enerjisinin boyutsuz parametreler ile değişimleri incelenmiştir.Farklı değerler kullanılarak elde edilen sonuçlar Excel programına aktarılarak, literatürde benzer konularda daha önce yapılmış sayısal ve deneysel çalışmalarla, grafiksel olarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, reacting flow in a burner problem and to understand this flow easier isotermal flow problems were examined numerically.Two different problems were solved by using Computational Fluid Dynamics (CFD) packet program FLUENT 6.2.16 which is using finite volume method, after their solution areas and meshes designed in GAMBİT 2.2.30 program. Basics of CFD analysis were emphasized and numerical solution methods used by software were explained. For different flames parameters velocity magnitude and turbulent kinetic energy results are discussed.Finally numerical results obtained by different values were processed by EXCEL and compared by graphics with previous studies and experimental datas in literature.