İzmir Körfezi Barbunya Balığı (Mullus barbatus L.,1758) populasyonu üzerine bir çalışma
- Tez No: 24375
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. H. TUNCAY KINACIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
-36- d 2 E. 7 Bu çalışmada 1991 Aralık - 1992 Hay ıs tarihleri arası naa İzmir Körfezi ' nden elde edilen barbunya balığının < Mu 11 us oarbatus, L. > yaş-boy, yaş-ağır 1 lk, bay-~agx ı-.1. ı k ilişkisi, eşey tayini, beslenmesi, üreme ve gelişmesi araş tırılmıştır. Elde edilen 500 adet örnek 0-111 yaş grubu arasında dağılım göstermiştir. Bu yaş grupları arasındaki ortalama boy ve ağırlıklar sırasıyla 0. yaş da 9.62 cm, 13.42 gr.? 1. yaş da 11.08 cm.“ 21.41 gr. ; 11. yaş da 12.84 cm. ”35. 19 gr. 5 111. yaş aa. 14.41 cm., 52.70 gr. :'dır. Mullus barbatus'un incelenen 500 adet bireyinin 0. yaş grubuna dahil alan 181 adedinde eşeysel olgunluğa ulaşılmadığından eşey tayini yapılamamıştır. Diğer yaş gruplarını oluşturan 319 adet bireyin Y. 36.6 'sini dişiler X 27.2 'sini erkekler oluşturmuştur, tik defa eşeysel ol gunluğa erişilen 1» yaş grubundaki bireyler toplam örnek sayısının 7. 38.6 'sini oluşturmuş ve bu yaşa ait boy orta laması ela 11.08 cm. olarak bulunmuştur. 1. yaş grubuna ait olan bu boy ortalamasının avlanı İması gereken en küçük boy olarak değerlendirilmesi Ege 'de ki barbunya stoklarının korunması açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
-37- SUMMARY This investigation was carried out to determine the age - length, length - weight, age "--weight, sexual relation sh ips of red mul let (Hul lus -bar bat üs Linnaeus,, 1758) in the Agean Sea between December, 1991 - Mai. 1992, The ages of the 500 samples ranged -from 0 - 3. The mean length and weight of these groups were 0. ages 9. 62cm, 13.92 gr; 1. ages 1 1. 08cm, 21.41grş 2. age 12.84cm, 35. 19gr; 3. age 14.41cm, 52.70gr. respectively. Sew determination o-f 28 individuals from 0. age group was not achieved, since they were immature. In other age groups.females consisted 36.6 %, males consisted 27.2 7. of the total 319 individuals. Sex sual maturity was seen in 1. age group where individuals made 38.6 V. of the total. Mean len- th of this group was li.OBcm. This length was appreciated as smallest catching sise and has special importance in se nse of the red mullet stock in the Agean Sea.