İnşaat teknik müşaviri firmaların proje yönetimi yöntemlerinin araştırılması
Research of construction technical consultant firms's project management methods
- Tez No: 243906
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÇEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bir inşaat projesi fikrinin ortaya atılmasından, projenin tamamlandığı ana kadar, teknik personellerin bilgi ve tecrübeleri ışığında, kullanılacak malzemeler, birbiri ile ilişkili imalatlar, imalatları yapacak işçiler ve ekipmanlar ile inşaat projeleri yoğun iş kapasitesine sahiptir. Kapsamı belli olan bir inşaat projesinin, maliyet sınırlaması başta olmak üzere optimum sürede, hedeflenen kalite standartlarında ve minimum iş kazasıyla ile tamamlanabilmesi için çok yönlü bir yönetim gerekir. Proje dahilindeki faaliyetlerin tanımlanması, detaylandırılması, planlanması, standartların belirlenmesi, dokümante edilmesi, kişilerle ilişkilendirilmesi, uygulatılması, kontrolü, çıkan problemlerin çözümü ve süreç içindeki koordinasyonu, inşaat proje yönetiminin temel faaliyetleridir.Bu temel faaliyetler, entegrasyon yönetimi, kapsam yönetimi, zaman yönetimi, maliyet yönetimi, kalite yönetimi, değer mühendisliği yönetimi, insan kaynakları yönetimi, iletişim yönetimi, risk yönetimi, satın alma yönetimi, sözleşme yönetimi, iş sağlığı ve güvenliği yönetimi başlıkları altında toplanarak 12 farklı alanda incelenmiştir. Belirlenen bu 12 alan, İnşaat Projelerinde Yönetim Alanları olarak isimlendirilmiştir. İnşaat projelerinde yönetim alanları referans alınarak, inşaat teknik müşaviri firmaların proje yönetimi yöntemleri araştırılmıştır. Araştırma için anket yöntemi kullanılmıştır. Anket sonuçlarına göre sektörel bir durum değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
A construction project is characterized by an intensive work program, from the proposal of an idea to the completion of the project. This program depends on the knowledge and experience of the technical staff, the materials to be used, interrelated productions, workers and their equipment. Many kind of management is necessary in order for it to be completed within the optimum time period, with the quality standards it aims for and minimum industrial accidents. All this must be done taking cost limitations into account. The main tasks of construction project management are defining, detailing, planning, documenting and standardizing the activities of the project, relating these activities to the staff and controlling and ensuring that they follow through, solving problems and coordinating the project.These main tasks have been studied in twelve different areas; integration management, scope management, time management, cost management, quality management, value engineering management, human resources management, communication management, risk management, procurement management, contract management and work health and safety management. These twelve areas have been named Management Areas in Construction Projects. According to management areas in construction projects, project management methods of technical consultant firms have been researched. Technical consultant firms that provide construction project management services have been studied in relation to their management activities. The survey method has been used for this research and according to the results a sectoral evaluation has been made.