Düziçi (Osmaniye) kireçtaşlarının mermer ve malzeme olarak kullanılabilme olanaklarının araştırılması
The study on the posibilities of limestones in Duzici (Osmaniye) region to be used as marble and material
- Tez No: 244136
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NİL YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında, Düziçi (Osmaniye) bölgesindeki Kuzgun Formasyonuna ait kireçtaşlarının mermer ve malzeme olarak kullanılabilme olanakları araştırılmıştır. Bölgeden getirilen numuneler üzerinde fiziksel, mekanik ve agrega deneyleri yapılmıştır. Sonuçlar standartlar ile karşılaştırılmıştır. Buna göre başta inşaat ve yapı olmak üzere çimento ve kireç üretiminde ve yapılan agrega deneyleri sonucunda ise hazır beton ve beton agregası olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The posibility of marble and material usage of limestones belonging to Kuzgun formation in Düziçi (Osmaniye) region has been studied in this thesis. Physical, mechanical and agregate experiments have been carried out on the samples brought from region. The results have been compared with the standarts. According to the results they can be used in architecture and construction, in cement and lime production. According to the agregate experiments, they can be used as ready mix concrete and concrete agregate.