Tütsülenmiş uskumru (Scomber scombrus) marinatlarının (sade ve dereotlu) duyusal, kimyasal ve mikrobiyolojik kalite parametrelerinin belirlenmesi
Determination of sensory, chemical and microbiological quality parameters of smoked and marinated mackerel (Scomber scombrus)
  1. Tez No: 244239
  2. Yazar: ESRA BALIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÖZOĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, tütsülenmiş sade ve dereotlu uskumru (Scomber scombrus L., 1758) marinatlarının 4oC'de 9 ay depolanması süresince duyusal, kimyasal (toplam uçucu bazik azot (TVB-N), tiyobarbitürik asit (TBA) sayısı, peroksit değeri (PV), serbest yağ asidi (FFA)) ve mikrobiyolojik kalite parametreleri (toplam aerob mezofilik bakteri, E.coli, Staphylococcus aureus) araştırılmıştır. Tütsülenmiş sade ve dereotlu uskumru marinatlarının duyusal değerlendirilmesinde kullanılan görünüş, koku-lezzet ve tekstür parametreleri depolama boyunca azalış göstermiş ve depolama sonunda (9.ay) dahi panelistler tarafından kabul edilmiştir. Depolama başlangıcında sade ve dereotlu marinatlarının TVB-N değerleri sırasıyla 24.14 mg/100g , 24.13 mg/100g olup depolama süresince dalgalanma göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The quality of smoked mackerel marinate (Scomber scombrus) with or without dill leaves stored at 4oC was investigated in terms of sensory, chemical (total volatile basic nitrogen (TVB-N), thiobarbituric acid (TBA), peroxide value (PV), free fatty acids (FFA)) and microbiological parameters (total aerobic count (TVC), coliform, E.coli, Staphylococcus aureus during 9 months of storage. Sensory scores of smoked mackerel marinates with or without in terms of appearance, odour, flavor and texture slightly decreased throughout storage period. However, at the end of storage period (9 months), both smoked products were still acceptable by the panelist. At the beginning of storage, TVB-N values were 24.14 for product without dill and 24.13 mg/100g for product with dill and showed fluctuations during storage period.