Kimyasal depolama yöntemiyle elde edilmiş SnS ince filmlerin yapısal , elektriksel ve optiksel özelliklerinin incelenmesi
Structural, electrical and optical properties of sns thin films grown with the chemical bath deposition method
- Tez No: 244353
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEBRAİL GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kalay monosülfür (SnS) ince filmler diğer depolama parametreleri sabit tutularak 24 saatte 25-27-30 ? C depolama sıcaklığında ve 2-4-6-8-10 saatte 60 ? C lik depolama sıcaklığında Corning 7059 cam alttaban üzerine kimyasal depolama yöntemi kullanılarak depo edildiler. Filmler; yapısal, elektriksel ve optiksel özelliklerini belirlemek için karakterize edildiler. XRD verilerinden ince filmlerin hepsinin ortorombik kristal yapıya sahip olduğu ve polikristal oldukları belirlendi. Hall ölçümlerinden SnS ince filmlerin iletkenlik tipi ve direnç değerleri sırasıyla p-tipi ve 2-12 ? 105 ? .cm olarak bulundu. Aktivasyon enerji değerleri 0.527, 0.529, 0.531 eV olarak hesaplandı. Optik geçişlerin tipi ve enerji bant aralığı değerleri geçirgenlik spektrumundan belirlendi ve optik bant aralığı değerleri dolaylı geçişler için 1.06-1.12 eV ve direk geçişler için 1.3-1.5 eV olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Thin films of tin monosulfide (SnS) have been deposited by using chemical bath deposition method on Corning 7059 glass substrates with the deposition temperatures of 25-27-30 ? C at 24 hours and the deposition temperature of 60 ? C at 2-4-6-8-10 hours, keeping the other deposition parameters constant. The films were characterised to evaluate properties of structural, electrical and optical. It determined that all of thin films from XRD data have ortorombic structure and were polycrystalline. According to Hall effect measurement conductive type and resistivity values of SnS thin films were p-type and 2-12 ? 105 ? .cm respectively. Activation energy values were calculated as 0.527, 0.529, 0.531 eV. The band gap energy values and type of optical transitions were determined from transmission spectra and an optical band gap of 1.06-1.12 eV for indirect transitions and 1.3-1.5 eV for direct transitions were determined.