Negatif kırılma indisli meta-malzemelerin elde edilmesi
Realization of negative refractive index meta-materials
  1. Tez No: 244370
  2. Yazar: MUHARREM KARAASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK KARADAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezde, FEM metodu tabanlı HFSS simülatörü kullanılarak farklı geometrik şekillerdeki MEİ özelliğine sahip birim elemanlardan oluşan yapay ortamların mikrodalga frekans aralığında elektriksel (?) ve manyetik (µ) özelliklerinin negatif olması sağlanmıştır. Ortamı oluşturan birim hücrelerin ebatlarının ortamın elektromanyetik özelliklerine etkileri incelenmiştir. Veriler saçılma parametreleri (Sij) cinsinden elde edilmiş, bu parametrelerden çıkartma sureti ile elde edilen dielektrik ve manyetik katsayılarında yerlerine konularak ortam parametreleri hesaplanmıştır. Manyetik etkinin arttırılabilmesi için AHR yapıların değişik kısımlarına farklı kapasite değerlerindeki kondansatörler yerleştirilerek sonuçları gözlenmiştir. Düzlemsel ve düzlemsel olmayan şekilde tasarlanan yapıların elektromanyetik özelliklerini temsil eden dielektrik katsayı ve manyetik geçirgenliklerinin eş zamanlı negatif olması sağlanmıştır. Yapay olarak elde edilen bu malzemeler kullanılarak negatif kırılma (-n) ve negatif faz hızı (-pv) sağlanabileceği gözlenmiştir. Dikdörtgensel bir dalga kılavuzu içerisine yerleştirilmiş manyetik metamalzeme kullanılarak ortamın manyetik özelliğinin negatif olması sağlanmış, böylece dalga kılavuzunun kesim frekansının altında iletim yapması ve dalga kılavuzu ebatlarının azaltılması mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, using Finite Element Method based structure simulator HFSS, artificial media composed of different type of inclusions which are assigned as PEC provided negative electric and magnetic properties in microwave frequency region. Effects of unit cell dimensions on electromagnetic parameters are investigated. The results are obtained in terms of scattering parameters and by extraction the permittivity (?) and permeability (µ) of artificial media have been founded. Increasement of diamagnetic effect has been provided by placing different value lumped capacitance to splits and spaces of SRRs. The permittivity and permeability of artificially designed planar and non planar type of media have been realized negative value, simultaneously. It is observed that this type of media shows negative refraction (-n) and negative phase velocity (-vp). Using TSSRR type inclusions in a rectangular waveguide, it has been achieved to transmit below cutoff frequency and so it has been made possible to decrease dimensions of waveguide.