Yük vagonları ve tenteli yük vagonunda açma kapama mekanizmasının iyileştirilmesi
Freight wagons and improvement of sliding mechanism of sliding tarpaulin freight wagon
- Tez No: 244477
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL PAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Demiryolu taşımacılığı uzun mesafelerde karayolu taşımacılığına göre daha ekonomik ve güvenli bir taşıma şeklidir. Demiryolu taşımacılığının en önemli unsuru yük vagonlarıdır. Bu çalışmada taşınacak yüklerin çeşitliliğinden bahsedildikten sonra bu yüklere uygun en yaygın kullanılan vagon tipleri tanıtılmıştır. Vagon parkına ilave edilmesi düşünülen tenteli bir vagonun tente açma kapama mekanizmasının iyileştirilmesi için bir mekanizma oluşturulup gereken hesaplama ve çizimler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Railway transport in long distances is safer and more economical in comparison to highway transport. The most important component of the railway transport is its wagons. In this study having mentioned a number of assorted freights, the most common wagon types used for the specified freight have ben introduced. In order to improve the sliding mechanism of a sliding tarpaulin wagon?s, which is to be included in wagon park, a new design has been carried out through calculations and drawings.