Aplication of a prototype parallel processing computer for a recurrent neural network model
- Tez No: 24469
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL CILIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada Hopfield'ın ikili düzen beyinsel ağ modeli Blitzen yoğun paralel işlemcisi (BYPÎ) adında bit seri tek komut çok veri esaslı iki boyutlu ağ düzenindeki dizilim işlemciyi benzeten bir yazılım paketi kullanılarak benzetilmiştir, ilk olarak benzetim için gerekli algoritmalar tasarımlanmıştır. Daha sonra, bu algoritmalar kullanılarak, Hopfield ağının paralel gerçekleştirimi formüle edilmiştir. Paralel gerçekleştirim hızlanma ve işlemci yararı açısından analiz edilmiştir. Bunu yapabilmek için, paralel gerçekleştirimin zaman karmaşıklığı türetilmiş ve bu karmaşıklık sırasal bir işlemcinin zaman karmaşıklığıyla karşılaştırılmıştır. Son olarakta, benzetim sonuçları analiz edilmiş ve analitik türetmelerle karşılaştırılmıştır. Hopfield beyinsel ağ modelinin BYPÎ mimarisi üzerinde benzetimi için bu çalışmada betimlenen paralel algoritma kullanılan işlemci sayısının en fazla karekökü düzeyinde bir hızlanma sağlamaktadır. Aynı algoritma için, en yüksek hızlanmanın sadece sonlu sayıda işlemciyle gerçekleştirilebildiği ve işlemci yararının işlemci sayısı arttıkça azaldığı da gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Hopfield's binary neural network model is simulated using a software package simulating a bit serial single instruction multiple data (SIMD) mesh array processor, called the Blitzen massively parallel processor (BMPP). First, the parallel algorithms required for the simulation are designed. Then, the parallel implementation of the Hopfield network model has been formulated using these algorithms. The parallel implementation has been analyzed for the speed and the processor utilization. To do this, time complexity of the parallel implementation is derived and compared with the time complexity of a sequential algorithm. Finally, simulation results are analyzed and compared with the analytical derivations. The parallel algorithm described in this study for the simulation of the Hopfield network model on the BMPP architecture achieves a maximum speedup in the order of the square root of the number of processors employed. It is also shown that, for the same algorithm, the maximum possible speedup can be achieved only at a finite number of processors, and the processor utilization decreases as the number of processors is increased.