Eldivan dağı kuzey aklanı karayosunu (Musci) envanteri
The moss inventory of north slope of Eldivan mountain
- Tez No: 482309
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERHAT URSAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Briyofit terimi, ciğerotları, boynuzotları ve karayosunlarını da içerisine alan geniş bir bitki grubu için kullanılır. Briyofitler, Orman ekosisteminde göze çarpmayan, küçük boyutları ile birçok botanikçi tarafından ihmal edilmiş, bitkiler aleminde ise 15.000 – 25.000 üyesi olan özel bir grubunu teşkil etmektedir. Çankırı Eldivan Dağı: 1952 yılında bir sel felaketi sonrasında kademeli olarak ağaçlandırılan 4.500 ha büyüklüğünde bir alandır. Alan büyük oranda karaçam (Pinus nigra subsp. Pallasiana (Lamb Holmboe)) ve sarıçam (Pinus sylvestris L.) ile ağaçlandırılmıştır. Alanda küçük guruplar halinde yaşlı karaçam ve meşe (Quercus sp.) topluluklarına da rastlamak mümkündür. Amacımız: İç Anadolu gibi bozkır bir alan plantasyon olarak ağaçlandırıldıktan 60-70 yıl sonra bölgeye hangi briyofit türlerinin geldiğini öğrenmek, bu türlerin tahmini yayılış alanlarını hesaplamak ve daha önce briyofit envanter çalışması yapılmamış bu alanın envanterini çıkartmak. Briyofit envanter çalışmalarında daha önce denenmemiş bir yöntemi bu alanda denemektir. Yapılan çalışmada 53 karayosunu taksonu tespit edilmiş olup bu türlerin hektar bazında kapladıkları alanlar ve ağırlıkları hesaplanmıştır. Türlerin çalışma alanında yaklaşık 9,6 ha yer kapladığı ve toplam ağırlıklarının ise 88,11 ton olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The term bryophyte is used for a wide range of plants including liverworts, hornworts and mosses. Bryophytes, neglected by most botanists because of its small size that is sometimes unnoticeable, constitute a special group of plant kingdom member consisting of 15.000– 25.000. Çankırı Eldivan Mountain is a field of 4,500 hectares, which is graded gradually after a flood disaster in 1952. A small part of the area is forested with Scots pine (Pinus sylvestris L.), and at the same time it is possible to find elderly Anatolian black pine (Pinus nigra subsp. pallasiana (Lamb Holmboe)) and Oak (Quercus sp.) communities in small groups in the field. Our aim is: to find out which bryophyte species came to the area after 60-70 years from the time a tree was planted, to try to calculate the spreading areas of these species and to try a method that has never been tested in bryophyte inventory studies. In the study, 53 species were identified and their areas and weights were calculated on a hectare basis. It was determined that the species occupied approximately 9.6 hectares in the study area and their total weight was 88.11 tons