Schiff bazı komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization of Schiff base complexes and investigation of their electrochemical properties
- Tez No: 244992
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak, indol-3-karbaldehit ve anilinin kondenzasyon reaksiyonundan fenilimino-3-indolkarbaldehit (HL1) ligandı sentezlendi. Bu ligandın Cu(II), Ni(II) ve Zn(II) metal kompleksleri elde edildi. Sentezlenen ligand ve komplekslerin yapıları, molar iletkenlik, magnetik susseptibilite, FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR, 13C-NMR spektroskopisi ve termal analiz teknikleri kullanılarak karakterize edildi.Çalışmanın ikinci bölümünde, metal komplekslerin ve daha önce sentezlenmiş olan 4-klorofenilimino-4-metoksisalisilaldehit(HL2), 1,2-propilimino-bis(metoksisalisilaldehit) (H2L3), 1,2-fenilimino-bis(izonitrozo-2-asetilnaftalin) (H2L4) ve 1,4-fenilimino-bis(izonitrozo-2-asetilnaftalin) (H2L5) ligandlarının Cu(II), Ni(II), Zn(II) komplekslerinin elektrokimyasal özellikleri dönüşümlü voltametri ile incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, phenyliminoindole-3-carbaldehyde (HL1) was synthesized via the condensation reaction of 3-indolecarbaldehyde and aniline. The Cu(II), Ni(II) ve Zn(II) complexes of the ligand were obtained. The structures of synthesized ligand and complexes were characterized by using molar conductance, magnetik susceptibility, FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR, 13C-NMR spectroscopy and thermal analysis techniques.In the second part of the study, the electrochemical properties of the metal complexes and Cu(II), Ni(II) and Zn(II) complexes of 4-chlorophenylimino-4-methoxysalicyaldehyde (HL2), 1,2-prophylimino-bis(methoxysalicyaldehyde) (H2L3), 1,2-phenylimino-bis(isonitroso-2-acetylnaphthalene) (H2L4) and 1,4-phenylimino-bis(isonitroso-2-acetylnaphthalene) (H2L5) ligands that synthesized before were investigated via cycle voltammetry.