Farklı ağaç malzemelerden hazırlanan zıvanalı mobilya birleştirmelerde zıvana kesiti geometrisinin eğilme direncine etkisi
Effect of the tenon section geometry on bending strength of mortise and tenon furniture joints constructed of different wood species
  1. Tez No: 245004
  2. Yazar: ERKAN LİKOS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, farklı ağaç türlerinden hazırlanmış; karaçam (Pinus nigra L.), Doğu kayını ( Fagus orientalis L.), ceviz (Juglans Regia L.) ve melez çamı (Larix decidua L.) odunlarından hazırlanmış zıvanalı T-tipi mobilya birleştirmelerinde, zıvana kesiti geometrisinin eğilme direncine etkisi araştırılmıştır. Zıvanalı birleştirmelerde birbirlerine eşite çok yakın alana sahip kare, köşegen, dikdörtgen ve daire kesitler uygulanmış olup, aynı kesit geometrileri için alınlı ve alınsız zıvanalı birleştirmeler oluşturulmuştur. Ayrıca, aynı ağaç türleri ve kesit geometrileri kullanılarak hazırlanmış standart deney örneklerinin TS 2474'e göre eğilme direnci ve TS 2478'e göre elastikiyet modülü belirlenmiştir. Ağaç türleri içinde an başarılı sonuç Doğu kayını odun türünde elde edilmiştir. Kesit geometrisine bakıldığında köşegen kesit geometrisi formu en iyi sonucu vermiştir. Alınlı zıvanalı birleştirme alınsız zıvanalı birleştirmeye oranla %19.2 daha başarılı bulunmuştur. Teorik hesaplar kare kesit geometrisine göre köşegen kesit geometrisinin %41 ve daire kesit geometrisinin %18 daha yüksek dirençli olduğunu göstermektedir. Deney sonuçları standart eğilmeler için kare kesit geometrisine göre köşegen kesit % 24 ve daire kesit geometrisi %23 daha fazla dirençli, alınlı T-tipi birleştirmeler için kare kesit geometrisine göre köşegen kesit % 55 ve daire kesit geometrisi %22 daha fazla dirençli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of mortise and tennon section geometry on bending strength of T-type furniture joints that was prepared from different wood species such as black pine (Pinus nigra L.), beech (Fagus orientalis L.), walnut (Juglans regia L.), and Larch (Larix decidua L.). In mortise and tenon joints square, diagonal, rectangular, and round sections that has almost equal area has been applied and for the same section geometries, mortise and tenon joints with shoulder and without shoulder were constructed. Moreover,on standart test samples that are prepared with the same wood species and section geometries, bending strength according to TS 2474 and elasticity module according to TS 2478 were determined. Most succesfull result among wood species is obtained for beech (Fagus orientalis L.),. When we look at the section geometries, diagonal section geometry gave the best result. Mortise and tenon joint with shoulder is %19.2 more successfull than mortise and tenon joint without shoulder. According to theoretical engineering calculation, diagonal section is %41 more succesfull than square section, and round section is %18 more succesfull than square section. Test results for standart bending strenght indicated that diagonal section is %24 and round section is %23 more succesfull than square section. For T-type joints, diagonal section is %55 and round section is %22 more succesfully than square section.