Ahşap ve ahşap esaslı döşeme kaplama malzemelerinin (parke) teknik özellikleri
Technical properties of wood and wood based floor covering materials (parquet)
  1. Tez No: 165917
  2. Yazar: NİHAT DÖNGEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN ÖRS, Y.DOÇ.DR. İHSAN KÜRELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
AHŞAP VE AHŞAP ESASLI DÖŞEME KAPLAMA MALZEMELERİNİN (PARKE) TEKNİK ÖZELLİKLERİ (Doktora Tezi) Nihat DÖNGEL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2005 ÖZET Bu çalışmada, masif ahşap ve ahşap esaslı döşeme kaplama malzemelerinin bazı teknik özellikleri araştırılmıştır. Bu maksatla, poliüretan parke verniği ile kaplanmış Doğu kayını (Fagus orientalis L.) masif parke, UV kurumak poliüretan vernikle kaplanmış katmanları farklı malzemelerden oluşan (masif, orta yoğunlukta liflevha (MDF), kontraplak) 4 çeşit lamine parke ve farklı orta katmana sahip (yüksek yoğunlukta liflevha (HDF), MDF, yongalevha, kontraplak) 4 çeşit laminat parke olmak üzere toplam 9 çeşit örnek hazırlanmıştır. Hazırlanan deney örneklerinin rutubet miktarı TS 2471 ve TS EN 322, yoğunluk TS 2470 ve TS EN 323/1, kalınlık artışı, genişlik artışı ve su alma miktarı TS EN 317, çalışma miktarı TS EN 318, elastiklik modülü TS EN 310, çarpma etkisine dayanıklılık TS 1770, Brinell sertlik değeri TS 139, aşınma direnci, çizilme direnci, sigara ateşine dayanıklılık, kuru sıcaklığa dayanıklılık TS EN 438-2, ses absorpsiyonu ASTM C384-04 ve renk değişimi TS 8106-2 ISO 4892-2 esaslarına uyularak belirlenmiştir. Ayrıca matematiksel olarak ses yayılma hızı ve ses rezistansı değerleri hesaplanmıştır. Su alma miktarı yüksek olan malzemelerin kalınlık artışı da yüksek bulunmuştur. Genişlik artış miktarı, ses yayılma hızı ve elastiklik modülü değerleri masif parkeye göre diğer Örneklerin tamamında daha düşük bulunmuştur. Yoğunluğu yüksek olan malzemeler çarpma etkisine karşı daha dayanıklı bulunmuştur. UV ışınlarıyüzeylerin tamamının rengini değiştirmiş, bu değişim laminat yüzeylerde en az olmuştur. Sigara ateşi, laminat yüzeyi etkilemezken lamine ve masif yüzeylerde bozulmalara sebep olmuştur. Kuru sıcaklık yüzeylerin renk ve parlaklığını değiştirmiş, bu değişim laminat yüzeylerde en az olmuştur. Bilim Kodu : 5001013 Anahtar Kelimeler : Döşeme kaplamaları, Masif parke, Lamine parke, Laminat parke, Çalışma miktarı, Aşınma direnci, Çizilme direnci, Ses yayılma hızı, Ses yutma katsayısı, Renk değişimi. Sayfa Adedi : 114 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yalçın ÖRS
Özet (Çeviri)
Ill TECHNICAL PROPERTIES OF WOOD AND WOOD BASED FLOOR COVERING MATERIALS (PARQUET) (Ph. D. Thesis) Nihat DONGEL GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2005 ABSTRACT In this study, technical properties of solid wood and wood based floor covering materials were investigated. For this aim, totally 9 types samples were prepared from beech (Fagus orientalis L.) solid wood parquet covered with polyurethane varnish, 4 types laminated wood parquets which have different layer materials (solid wood, MDF and plywood) covered with UV cured polyurethane varnish, 4 types laminated parquets which have different core layers (HDF, MDF, particleboard and plywood). Samples were tested by the standard test methods such as; moisture content (TS 2471 and TS EN 322), density (TS 2470 and TS EN 323/1), thickness swelling, width swelling and water uptake (TS EN 318), dimensional changes (TS EN 318), modulus of elasticity (TS EN 310), impact resistance (TS 1770), Brinell hardness (TS 139), resistance to surface wear, resistance to scratch, resistance to cigarette burns, resistance to dry heat (TS EN 438-2), sound absorption coefficients (ASTM C384-04) and color changes (TS 8106-2 Iso 4892-2). Furthermore, transmission of sound and sound resistance data have been calculated as mathematically. Results indicated that if a material has high level water uptake, it shows more thickness swelling. Value of width swelling, transmission of sound and modulus of elasticity were determined lower level in laminated wood parquet and laminated parquet than solid wood parquet High density materials have more durability against impactIV effect Color of all surfaces were changed by UV, but these changes were obtained as lower at laminated parquets. Although cigarette burns didn't affect laminated parquet surfaces, it caused some defects on solid wood surfaces. The color and gloss of surfaces were changed by dry heat, but the least changes were determined on laminated sample surfaces. Science Code Key Words Page Number Advisor 5001013 Floor coverings, Solid wood parquet, Laminated wood parquet, Laminated parquet, Dimensional changes, Resistance to surface wear, Resistance to scratch, Transmission of sound, Sound absorpsion, Color changes 114 Yalçın ÖRS, Ph. D. (Professor)