Serebral palsili çocuklarda mast hücreleri ve pro-inflamatuar sitokinlerin hastalığın seyrindeki rolü
The role of mast cells and pro-inflammatory cytokines in the course of disease in children with cerebral palsy
- Tez No: 581095
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Serebral palsi kalıcı beyin hasarı ile karakterize kısıtlayıcı hastalıklardan biridir. İntrauterin veya 3 yaşından önceki patogenetik kaskatta inflamasyonun hastalığın patogenezinde etkili olduğu bilinmektedir ancak 3 yaşından sonraki çocukluk döneminde inflamatuar süreçlerin hastalığın seyri üzerindeki etkileri açık değildir. Sunulan çalışmada serebral palsili çocuklarda 3 yaşından sonraki çocukluk döneminde inflamatuar süreç ile hastalığın seyri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmaya 3-18 yaş aralığında 30 serebral palsili ve 26 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Alınan venöz kan örneklerinde pro-inflamatuar sitokinlerden IL-1β, IL-6 ve IL-9 ve ayrıca mast hücre sayı ve aktivasyon belirteçlerinden triptaz beta-2 ve histamin düzeyleri ELISA ile ölçüldü. Veriler Mann-Whitney U testi ile karşılaştırıldı. Serebral palsili bireylerin plazma IL-1β, IL-6 ve histamin düzeyleri sağlıklı bireylerdekine göre daha yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
Cerebral palsy is one of the disabling diseases characterized by permanent brain injury. It is known that inflammation is implicated in the pathogenetic cascade of cerebral palsy before intrauterine or 3 years of age but, effects of inflammatory processes on the course of disease in childhood above the age of 3 years are unclear. We investigated the relationship between inflammatory process and the course of disease in childhood above the age of 3 years in children with cerebral palsy. Thirty cerebral palsy patients and 26 healthy volunteers aged 3-18 years were included in this study. Levels of proinflammatory cytokines IL-1β, IL-6 ve IL-9 and also markers of mast cell numbers and activation tryptase beta-2 and histamine in venous blood samples from the volunteers were measured using ELISA. Data were compared by Mann-Whitney U test. While circulating levels of IL-1β, IL-6 and histamine were higher in patients with cerebral palsy than that in control (p0.05).