Rezervuardan elde edilen doğal gazın sıkıştırılabilme özellikleri ve akış hesapları
- Tez No: 24559
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET Doğal gaz, günümüzde tükenmekte olan diğer yeraltı enerji kaynaklan yanında temizliği, verimliliği, ucuzluğu yönünden endüstri tesislerinin ve evsel kullanımın vazgeçilmez bir enerji kaynağı durumuna gelmiştir ve gün geçtikçe önemi artmaktadır. Bu çalışmada, doğal gazın sıkıştırılabilirlik özellikleri ve bu özelliğe etki eden faktörler anlatılmış; doğal gazın kaynağından kullanım alanlarına verimli bir şekilde taşınması için gerekli akış-sıkıştırma hesaplarına bağlı akış denklemleri, gaz kuyularında statik çukur dibi basıncı, borularda sürtünme, boru hatlarının depolama kapasitesi, kuyularda gaz akışı, sıkıştırma için gerekli iş, sıvı ve gazın birlikte yatay-düşey akışları gibi konular incelenmiş olup kompresör istasyonları, şehir giriş istasyonları ve dağıtım sistemi hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY For today, spring of energy of subterranean were coming to an and, the natural gas for industrial foundations and custom of house come up to an integral spring of energy and its importance rise from day to day. In this effort, properties of compressibility of natural gas and action factors for this properties were told; flow equations are necessary that its enclosed to transported efficient ly from reservoir to ultimate custom areas of natural gas, static buttom-hole pressure in gas wells, friction in pipe, storage capacity of pipelines, flow in natural gas wells, work re quired to compress natural gas, simultaneous horizantal-vertical flows of liquid and gas such as subjects have given investigated and imformations were given about compresor stations, city gate stations and distribution system.