Turbo döngüsel bir motorun performansının arttırılması
Increasing the performance of a turbo rotary engine
  1. Tez No: 245633
  2. Yazar: EMRE ARABACI
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MELİH OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, günümüzde kullanılan enerji dönüşüm makinelerine her geçen gün daha ekonomik ve daha verimli tasarımlar eklenmektedir. Yeni bir termodinamik çevrime sahip ve prototip aşamada olan turbo döngüsel Pars motor bu tasarımlardan biridir.Turbo döngüsel Pars motor, özgün tasarımı ve yeni termodinamik çevrimi ile pistonlu, wankel, turbojet, turboprop ve turboşaft motorlardan daha verimli, hafif ve daha güçlü olması hedeflenmektedir. Sağladığı bu avantajlarla, Pars motor küçük ve orta boyutta insansız hava, kara ve deniz araçlarında kullanılabilir.Bu çalışmada 16 cm3 türbin hacmine sahip motorda palet kalınlığı, yanma odası boyutu ve şeklinin motor performansına etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Belirli hava debileri için yapılan deneylerde motor dinamometre ile yüklenerek veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler neticesine 30 l/min hava debisinde motor gücünde palet değişikliği ile %15, yanma odası değişikliği ile % 40'a varan artışlar sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, more economical and more effective designs are added everyday to the energy conversion machinery used today. Turbo rotary Pars engine has a new thermodynamic cycle, one of these designs.Turbo rotary pars engine has a distinctive design and novel thermodynamic cycle which aims to be more efficient, light and powerful than reciprocating, Wankel, micro turbojet, turboprop and turbo shaft engines. Pars engine can be used in unmanned small end middle sized air, land and sea vehicles with these advantages.In this study, the effect of vane width, combustion chamber size and shape on the performance of an engine having 16 cm3 turbine volume, were investigated experimentally. Data collection have been made at specific mass air flow by loading a dynamometer. As a result, with the change of vanes and combustion chamber, engine power was increased by 15% and 40%, respectively at 30 l/min air flow mass.