İki nokta sınır değer problemlerinin çözümlerinin varlık teoremleri
On the existence theorems of two points boundary value problems
- Tez No: 245634
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmıdır. İkinci bölüm amaca yönelik temel kavramlar ve birinci ve ikinci sınır-değer problemleri arasındaki ilişki ile ilgilidir. Üçüncü bölüm Picard iterasyonudur. Dördüncü bölüm sıfırlar ve teklik aralıkları arasındaki uzaklık, varlık teoremlerini içerir. Beşinci bölüm ise bir özel yapılı ikinci basamaktan lineer olmayan sınır-değer problemi ile ilgilidir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is introduction. The second chapter deals with fundamental concepts and relations between the first and second boundary-value problems. The third chapter is Picard iteration. The fourth chapter contain the distance between zeros and uniqueness intervals, existence theorems. The fifth chapter deals with a second order nonlinear boundary-value problem, which is the special structure