Polisternin bazı halkalı anhidritlerle modifikasyonu ve onların esterleşme reaksiyonlarının incelenmesi
The modification of polystrynes with some ringed anhydrides and the study of their esterification reactions
  1. Tez No: 245733
  2. Yazar: İBRAHİM LEVENT ÖNDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET OKUDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada öncelikle polistirenin bazı halkalı anhidritlerle Lewis asidi katalizörü ortamında Friedel-Crafts reaksiyonuna göre kimyasal modifikasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu reaksiyon için önceden belirlenen optimum şart kullanılmıştır.Elde edilen karboksil gruplu modifiye polistirenler çeşitli alkollerle etkileştirilerek esterleşme reaksiyonları gerçekleştirilmiştir. Esterleşmede kullanılan her bir alkol için önceden belirlenen optimum şartda çalışılmıştır.Elde edilen bütün ürünlerin yapıları spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatılmış olup, polistirenin aromatik halkasına bağlanan karboksil grubu miktarı ve onların esterleşme miktarları volumetrik olarak tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Primary modification of polystrene was carried out with some ringed anhydrides in the presence of lewis acid catalyst in accordance with Friedel-Crafts reaction. The optimum conditions that was predetermined was used for this reaction.The modified polystrenes with carboxyl group that were obtained were interacted through various alcohols and their esterification reactions were realized. The study was conducted in the optimum reaction condition predetermined for each alcohol to be used in esterification.The structures of all the products obtained were analyzed through the use of spectroscopic methods and the amount of carboxyl group of polystrenes linked to aromatic ring and the amount of their esterification were assigned volumetrically.