Yeni vic-dioksim ligandlarının sentezi ve metal komplekslerinin elde edilmesi
Synthesis and characterization of novel vic-dioximes ligands and some of theirs metal complexes
  1. Tez No: 245783
  2. Yazar: AYTEK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada vic-dioksim türevlerinden anti-benzilaminoglioksim ve anti-1-benzilpiperazinglioksim, benzilamin ve 1-benzilpiperazinin anti-klorglioksim ile reaksiyona çıkarak sentezlendi ve anti-benzilaminoglioksimin Ni(II), Co(II), Cd(II), Zn(II) iyonları ile kompleksleri izole edildi ve yapıları IR spektroskopisiyle aydınlatılmıştır. anti?1-benzilpiperazinglioksimin ise Ni(II), Cu(II) ve Co(II) iyonları ile kompleksleri izole edildi. Bu ligandın yapısı 1H-NMR, elementel analiz ve IR teknikleriyle, komplekslerin yapısı ise elementel analiz ve IR teknikleriyle aydınlatılmıştır. Ayrıca literatürde yer almayan anti-1-benzilpiperazin fenilglioksim; 1-benzilpiperazin ve klorofenilglioksimden çıkılarak sentezlenmiştir. Bu ligandın da Ni(II), Cu(II), Co(II) iyonları ile kompleksleri izole edilmiştir. İlk defa sentezlenen ligandın yapısı; elementel analiz, IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve DEPT tekniği kullanılarak aydınlatılmıştır. Komplekslerin yapısı ise elementel analiz ve IR teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Komplekslerin çözünürlükleri yeterli olmadığı için yapı analizinde diğer teknikler kullanılamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study anti-benzylaminoglyoxime and anti?1-benzylpiperazine glyoxime which are derivatives of vic-dioximes were synthesized by the reaction of benzylamine and 1-benzylpiperazine with anti-choloroglyoxime and Ni(II), Co(II), Cd(II), Zn(II) complexes of anti-benzylaminoglyoxime were synthesized and their structures were determined with IR spectroscopy. Ni(II), Cu(II) ve Co(II) complexes of anti?1-benzylpiperazineglyoxime were synthesized. This ligand?s structure was determined with 1H-NMR, elemental analyses and IR. Its complexes structures were determined with elemental analyses and IR spectroscopy and anti-1-benzylpiperazine phenylglyoxime was synthesized firstly by the reaction of cholorophenylglyoxime with benzylamine. Its Ni(II), Cu(II), Co(II), complexes were synthesized. This ligand?s structure was determined with elemental analyses, IR, 1H-NMR, 13C-NMR and DEPT methods. Its complexes? structures were determined with elemental analyses and IR spectroscopy and its not possible to use other techniques for structural analyses because of their low solubilities.