İdiyopatik jeneralize epilepsili ailelerde lokus ve gen analizi
Locus and gene analysis in families with idiopathic generalized epilepsy
- Tez No: 614752
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Epilepsi dünyada görülen en yaygın nörolojik bozukluklardan biri olup, tüm epilepsi vakalarının 1/3'ü idiyopatik jeneralize epilepsi (İJE) olarak sınıflandırılmıştır. İJE etiyolojisindeki genetik faktörlerin etkisi bilinmektedir. İJE ile ilgili az sayıda kromozom veya gen bölgesinin hastalıkla ilişkili olduğu gösterilebilmiştir. Kalıtım paterninin kompleks olmasından ve birden fazla genin ve çevresel etmenlerin de epileptik nöbetler üzerinde etki gösterebilmesinden ötürü epilepsi genlerini belirleyebilmek oldukça zordur. Bu zorlukların yanında birçok etkilenmiş birey barındıran İJE aileleri epilepsi genlerini keşfetmekte büyük öneme sahiptir.Genetik bağlantı analizi hastalıkla ilişkili kromozom bölgelerinin tanımlanmasında kullanılan bir yöntemdir. Belirteç ve hastalık durumunun bireylerdeki dağılımının izlenmesiyle hastalığa sebep olan kromozom bölgelerini tespit etmek mümkündür. Bağlantı varlığı LOD skor olarak derecelendirilir.Bu projede otozomal çekinik kalıtım gösteren iki İJE ailesi EPICURE projesi kapsamında daha önce oluşturulmuş genotip verileri ve Illumina CytoSNP-12 mikroçipi ile tüm genom genotiplendirmesi yapılarak analiz edilmiştir. Ailelerden ilkinde en yüksek LOD skor 22q11.1-q11.21 bölgesinde 2,50 olarak hesaplanmıştır. İkinci ailede ise heterojen klinik bulgular dolayısı ile farklı parametrelerle çalışılmış fakat bağlantı analizi açısından yeterli anlamlılıkta bir sonuç bulunamamıştır. Ayrıca CytoSNP-12 ile genotiplenen bireylerdeki kopya sayısı değişimleri de incelenmiş, ailede hatalıkla birlikte kalıtılan kopya sayısı değişimi tespit edilmemiştir.Çalışma kapsamında erken başlangıçlı absans epilepsisi olan 17 birey ile GLUT1 yetmezliği sendromundan şüphelenilen 3 bireyin SLC2A1 geni mutasyon taraması gerçekleştirilmiştir. Yaygın polimorfizmler dışında NM_006516.2:c.516+38C>T ile NM_006516.2:c.680-1G>T değişimleri heterozigot olarak tespit edilmiştir. c.680-1G>T değişimi hastanın aile bireylerinde ve 94 sağlıklı kontrol örneğinde tespit edilememiştir. Değişimin alternatif kırpılma mekanizmasını etkilediği öngörülmüş, hasta ve ebeveynlerinin SLC2A1 geni rölatif anlatım seviyeleri -referans olarak ABL geni kullanılarak- GZ-PZR ile belirlenmiştir. Hastanın ebeveynlerine oranla %49 daha düşük seviyede SLC2A1 anlatımına sahip olduğu belirlenmiştir (p=0,0002). Tespit edilen mutasyonun de novo olduğu ve dominant etki ile hastalığa sebep olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is one of the most common neurological disorders and approximately 1/3 of all epilepsy cases are classified as IGE. Only a few genes or chromosomal regions that is associated with IGE can be shown yet. It is hard to identify epilepsy genes because inheritance pattern is complex, there are possibly more than one major gene causing seizures and, environmental factors play a role on seizures. Beside its difficulties, IGE families with many affected individuals have substantial importance for exploring major epilepsy genes.Genetic linkage analysis is used to identify chromosomal regions of the genome that contain genes associated with disease. It is possible to detect localization of disease locus by observing segregation of marker and disease status in families. Evidence for linkage is expressed as a logarithm of the odds (LOD) score.In this project, two IGE families with autosomal recessive inheritance were analyzed using EPICURE genotyping data and Illumina CytoSNP-12 genotyping data. In first family, highest LOD score was estimated as 2.50 in region 22q11.1-q11.21. In another family, different parameters were used in linkage analysis due to clinical heterogeneity. However, any significant result for linkage analysis was not detected. Furthermore, copy number variations in all individuals genotyped with CytoSNP-12 were estimated but any variation that segregates with trait was not detected.In addition, 17 patients with early onset absence epilepsy and 3 patient suspected from GLUT1 deficiency syndrome were screened for mutations in SLC2A1. As a result, excluding common polymorphisms, heterozygous novel variations NM_006516.2:c.516+38C>T and NM_006516.2:c.680-1G>T were detected. c.680-1G>T was not detected neither her family members nor 94 healthy control samples. It is suggested that mutation alters the alternative splicing mechanism. SLC2A1 relative expression levels (ABL gene used as reference) were determined with RT-PCR method. As a result, patient has 49% decreased SLC2A1 transcript with respect to her parents (p=0.0002). Detected novel mutation in E11-169 occurred de novo and it is suspected as a dominant cause of disease.