Juglon'un herbisit etkileri
Juglone's herbicide effects
  1. Tez No: 246205
  2. Yazar: ADEM KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada juglon allelokimyasalının herbisit etkisi araştırılmıştır. 0.25-1,25 mm arasında değişik konsantrasyonlarda hazırlanan juglon çözeltileri yabancı otların yapraklarına püskürtülmek suretiyle uygulanmıştır. Uygulamalar 5 gün ara ile 3 defa tekrarlanmıştır. Bitki materyali olarak Sinapis arvensis ve Papaver rhoeas yabancı otları kullanılmıştır. Sonuç olarak; genelde 1 ve 1.25mm juglon konsantrasyonları yabancı otların büyümesini azaltmıştır. Polifenol oksidaz enzim aktivitesi azalırken protein miktarında artış belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, herbicidal effect of juglone allelochemical has been researched. Juglone solutions prepared as different concentrations between 0.25-1.25 mm and applied to the leaves of weed plantsby spraying. The treatments were repeated three times with five day intervals. Sinapis arvensis and Papaver rhoeas weed species were used as plant material. As a result, generally, 1 and 1.25mm juglon concentrations decreased plant growth of weed species. Polyphemal oxidase enzyme activity was also decreased but protein concent was increased by juglone treatments.