Fen bilgisi öğretmen adaylarının laboratuar tutumları ile fen bilgisine yönelik tutumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The candidate of science teachers? laboratory attitude and the evaluations amoung science teacher?s attiude towards science
  1. Tez No: 246356
  2. Yazar: MÜRŞET ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma Fen Bilgisi Öğretmen Adaylarının Laboratuar Tutumları ile Fen Bilgisine Yönelik Tutumları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapıldı. Örneklem olarak 4 Devlet üniversitesinde öğrenim gören Fen Bilgisi Öğretmen Adayları seçilmiştir. Bu üniversiteler Dicle Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi, Siirt Üniversitesi ve Erzincan Üniversitesidir. Adı geçen üniversitelerde 152'si 2. sınıf Fen Bilgisi Öğretmen Adayı, 159'ü 4. sınıf Fen Bilgisi Öğretmen Adayı olmak üzere toplam 311 öğretmen adayı ile çalışılmıştır. Ayrıca araştırmaya dâhil olan öğretmen adaylarından 115'i bayan,196'sı da erkek Fen Bilgisi Öğretmen Adayıdır.Seçilen öğretmen adaylarına Fen Bilgisi Laboratuar Tutumu ve Fen Bilgisi Alanına Yönelik Tutum Anketi olarak düzenlenmiş her biri 30 maddeden oluşan 5'li Likert tipi tutum ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı yardımı ile analiz edilmiştir. Üniversiteler bazında laboratuar tutumu ve Fen Bilgisi'ne yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi karşılaştırmak amacıyla ANOVA testi kullanıldı. Cinsiyetlere göre sınıflar arasında T testi uygulandı.Araştırmada, öğretmen adaylarının Laboratuar Tutumu Ölçeğinin Cronbach Alpha İç Tutarlılık Katsayısı 0,92; Fen Bilgisine Yönelik Tutum Ölçeğinin Cronbach Alpha İç Tutarlılık Katsayısı da 0,86 olarak hesaplandı.Çalışmada Scheffé Testi verilerine göre üniversiteler bazında anlamlı bir fark bulundu. Cinsiyetlere göre ve sınıflar düzeyleri arasında, T -Testi verilerine göre anlamlı bir fark bulunmadı. Cinsiyetlere göre Laboratuar tutum puanları arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Ancak Fen Bilgisine Yönelik Tutum puanları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur ve sonucun Bayan Öğretmen Adayları lehinde olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess the relation between the laboratory practices of science teacher candidates and their attitudes towards science. Science teacher candidates studying at four state universities, namely Dicle University, Kafkas University, Siirt University, and Erzincan University, were chosen as sampling. The study was conducted on 152 candidates in the 2nd grade, 159 candidates in the 4th grade, and thus on 311 candidates in total from the mentioned universities. Besides, 115 of the science teacher candidates involved in the study were female while 196 were male.The chosen science teacher candidates were surveyed on science laboratory practices and attitudes towards science by using Likert type scale with five degrees, each consisting of 30 items. The obtained data were analyzed with the help of SPSS package programme. ANOVA test was used to compare the correlation between the universities regarding laboratory practices and attitudes towards science. T-test was applied between classes according to the genders.In the survey, Cronbach Alpha inner consistency coefficient of the teacher candidates for laboratory practices scale was calculated as 0,92 while it was 0,86 for attitudes towards science scale.In this study, there was a significant difference between universities according to Scheffé test data. There weren?t any significant differences for the genders and between the grades according to T-test data. There wasn?t a significant difference between laboratory practice points for genders. However, there was a meaningful difference for the points related to the attitudes towards science and it was seen that the result was in favour of female teacher candidates.