Malatya baseninin sismik kesitlerle yorumlanması
Interpretation of Malatya basin by seismic cross sections
  1. Tez No: 246627
  2. Yazar: KORHAN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Geophysics Engineering, Geological Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma kapsamında, Malatya baseninde TPAO ve yabancı şirketler ile ortak yapılan sismik kesitler yorumlanarak; farklı kaya istiflerinin ayırtlaşması ve dağılımı, büyüme fayları, kıvrımların oluşum ve gelişiminin ortaya çıkarılması ve olası bir petrol ve doğalgaz rezervi hakkında bazı bilgilerin elde edinilmesi amaçlanmıştır.Malatya baseni DB yönünde 100 km, KG yönünde ise 90 km uzanımlı olan bir basendir. TPAO tarafından yapılan jeofizik çalışmalar ile elde edilen sismik kesitler jeolojik harita ve genelleştirilmiş istif incelenerek kesitlerin yorumlanması yapılmış ve Malatya Baseni hakkında bilgilendirilmeye gidilmiştir. Sismik kesitlerde 4000 ? 4500 m kalınlıkta volkano-sedimanter bir istifin varlığı saptanmıştır. Malatya ? Ovacık fayı geç Miyosen'e kadar büyüme fayı, geç Miyosen'den sonra ise sol yönlü doğrultu atımlı bir faydır.
Özet (Çeviri)
In this MSc study, seismic data in the Malatya basin which was abtained by TPAO and International Companies were evaluated. It was aimed to capture any evidance indicating probable oil and naturel gas reservoirs. In addition, decomposition and distribution of different rock stacks, accurance of growth faults, twist and their developments were investigated.Malatya basin extends 100 km in E ? W direction and 90 km in N ? S direction Seismic cross sections from with regards to the golocical maps and generalised stack information were interpreted and Malatya basin was detailed accordingly. There found to be 2500 ? 3000 m thick volcano-sedimanter stacks in the basin. The fault between Malatya ? Ovacık is a growing fault until the late Miosen but after that it is a left direction fault.