2-(ariloksimetil) sübstitüe benzimidazol, benzoksazol ve benzotiyazol türevlerinin sentezi
Synthesis of 2-(aryloxymethyl) substituted benzimidazole, benzoxazole and benzothiazole derivatives
- Tez No: 246629
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde amacımız çeşitli 2-ariloksimetil benzimidazol, benzoksazol ve benzotiyazollerin sentezlenmesidir ve sadece bu tür bileşiklerin sentezlenmesi ile ilgili deneyler ve sonuçlar sunulmuştur.Yapılan çalışmada, önce klorasetik asit çeşitli fenolik bileşiklerle, sonra ariloksiasetik asitler o-fenilendiamin, 2-aminofenol ve 2-aminotiyofenolle etkileştirilmiştir. Bu tepkimeler hemen hemen pürüzsüz olarak gerçekleşmiş olup, ürünler tatminkar verimlerle elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis Our aim is to synthesize various 2-aryloxymethyl benzimidazoles, benzoxazoles and benzothiazoles, and just experiments and results about synthesize of that kind of compounds are presented.In these experiments , firstly chloroacetic acid with various phenolic compounds and then aryloxyacetic acids with o-phenylenediamine, 2-aminophenol and 2-aminothiophenol are reacted. These reactions are taked form aproximately smooth and wanted products are prepared with good outputs. The products are obtained with satisfactor yields.