Yapılandırmacı yaklaşıma dayalı 5E öğrenme modeli ve işbirlikli öğrenme yönteminin 8. sınıf ses ünitesinin işlenmesinde başarıya ve tutuma etkisinin incelenmesi
The effect of the 5E learning model and cooperative learning based on academic achivement and attirude while the ünit of voice for 8th grades
- Tez No: 246906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİYE SEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim 8. sınıf Fen ve Teknoloji dersinin ses konularının kazandırılmasında, yapılandırmacı yaklaşıma dayalı, 5E öğrenme modeli ve işbirlikli öğrenme yönteminin uygulandığı deney grubu ile geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubu arasında akademik başarı ve tutum açısından anlamlı farkın olup olmadığı incelenmiştir.Çalışma 2008-2009 öğretim yılında Erzurum ili, Pasinler ilçesine bağlı bir devlet okulunda okuyan sekizinci sınıftaki 95 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Ölçme aracı olarak Fen ve Teknoloji Başarı Testi, Fen ve Teknoloji Tutum Ölçeği her iki gruba ön test ve son test olarak verilmiştir. Elde edilen veriler SPSS paket programıyla değerlendirilmiştir.Araştırmanın sonucunda; akademik başarı açısından 5E öğrenme modeli ile işbirlikli öğrenme yöntemi arasında anlamlı bir farklılık olmadığı fakat 5E öğrenme modeli ve işbirlikli öğrenme yöntemi ile geleneksel yöntem arasında anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna varılmıştır. Yapılandırmacı yaklaşımla işlenen derslerde öğrencilerin daha başarılı olduğu görülmüştür. Öğrencilerin derse karşı tutumlarında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate if there is a meaningful difference regarding to academic achivement and attitude between the experiment group who have been taught using 5E learning model and cooperative learning based on constructivist approach and control group who have been taught using traditional learning while acquiring the topics of ?Voice? for the 8th gardes in science and technology lesson.This study has been carried out thanks to 95 students who attend to the 8th grades in a Primary School in Pasinler. As the measurement scale, Science Success Test and Science Attitude Test have been applied to the both groups as pre-test and post-test. The datum has been evaluated using SPSS packet programme.At the end of the research, it has been emphasised that there is no meaningful differences between 5E learning method and cooperative learning regarding to academic achivement but there is a meaningful difference between 5E learning method and cooperative learning with traditional learning. It has been seen that the students are more successful in the lessons taught by the help of constructivist approach. However, it has been recognized that there is no meaningful differences in the students? attitudes towards the lessons.