Farklı gruplar halinde beslenen ratların bazı dokularındaki eser elementlerin spektroskopik yöntemlerle tayini
Determination of trace elements in some tissue of rats feeding as different groups by spectroscpic methods
  1. Tez No: 246966
  2. Yazar: SERKAN MALÇOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖLÇÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu çalışmada, AlCl3 ile oksidatif strese maruz kalmış canlı dokularında, antioksidan özelliklere sahip ellagik asitin, makro ve eser element düzeylerine karşı koruyucu rolü araştırıldı. Kontrol (K), AlCl3 (AL), Ellagik asit (E) ve Ellagik asit + AlCl3 (E+AL) gruplarından oluşan ve eşit sayıda toplam 24 erkek rat kullanıldı. Ratların böbrek, akciğer ve testis dokularındaki Cu, Zn, Fe ve Mg elementleri Alevli Atomik Absorpsiyon Spektrofotometresi (F-AAS) ile Mn ve Al elementleri ise ICP Atomik Emisyon Spektrofotometresi (ICP-AES) ile tayin edilmişlerdir.Çalışmanın en önemli kısmını oluşturan alüminyumun kontrol ve diğer gruplardaki seviyeleri istatistiksel olarak karşılaştırıldığında; AL grubu Al düzeyinin K grubuna göre oldukça yüksek olduğu bulunmuştur(p0,05), ancak E grubu Al düzeyinin daha düşük olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the protective role of ellagic acid with antioxidant properties in macro and trace element levels on live tissue exposed to oxidative stress with AlCl3 has been investigated. A total of 24 male rats, divided equally as Control (K), AlCl3 (AL), Ellagic acid (E) and Ellagic acid + AlCl3 (E + AL) groups, were used. Cu, Zn, Fe and Mg elements in rats tissue samples were determined by Flame Atomic Absorption Spectrophotometer(F-AAS), Mn and Al were determined by ICP-Atomic Emission Spectrophotometer(ICP-AES).As an important part of this study, the levels of aluminum in the control and other groups were statistically compared. It was found that the level of Al in the AL group was very high (p0.05).