Sigaranın sporcularda solunum fonksiyonları, arteriyal kan basıncı ve melatonin düzeyleri üzerine etkisi
The Effects of smoking upon respiratory function,blood pressure and melatonin concentrations in sportmen.
  1. Tez No: 247122
  2. Yazar: NEVZAT DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EBRU BEYTUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalısmada, sporcularda solunum fonksiyonları, kan basıncı, nabız, MaXVO2 ve melatonin düzeyleri üzerinde sigaranın olusturabilecegi olumsuz durumlar ve bu durumların üzerinde egzersizin önemini arastırmak amaçlanmıstır. Arastırma grubu yasları 19?24, agırlıkları 65?85 ve boyları 1.75-1.92 arasında degisen gönüllü 14 erkek lisanslı sporcudan olusturuldu. Çalısmada tamamı basketbolculardan olusturulan sporcular sigara içenler (n=7, grup1) ve içmeyenler (n=7, grup2) seklinde iki gruba ayrıldı. Arastırma süresince her iki gruba da 2 hafta boyunca haftada 3 gün, günde 120 dk.'lık ısınma, egzersiz ve soguma sürecinden olusan antrenman programı uygulandı. Bu program süresince antrenman öncesi, hemen sonrası ve 2 saat sonrası alınan kanlar santrifüj edilerek melatonin düzeyleri belirleninceye kadar ? 20 C'de deeep freeze'de saklandı. Sporcuların melatonin düzeyleri ELSA DRG- KT'te belirtildigi gibi ölçüldü. Degerlendirmeler için kan basıncı, dakika kalp atım sayısı ve solunum parametrelerinden (VC, FVC, FEV1, FEF %25-75) faydalanıldı. MaXVO2 ölçümü için cooper testi uygulandı ve sonuçlar Balke formülü ile belirlendi. Sigara içen sporcuların antrenman öncesi ve sonrası sistolik ve diyastolik kan basıncı düzeyleri ile nabız degerleri sigara içmeyenlere göre anlamlı düzeyde yüksek bulundu ( sırasıyla, p0.05). Yine sigara içen sporcuların antrenmandan önceki melatonin düzeleri içmeyenlere göre daha düsük saptanmakla birlikte bu düzeyler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Antrenmandan hemen sonra belirgin düzeyde artan melatonin düzeylerinin 2 saat sonra azalarak antrenman öncesi degerlere indigi belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the negative effects of smoking upon respiratory function, blood pressure, pulse rate and the levels MaXVO2 and melatonin in sportsmen, and to investigate the importance of exercise in respect of these valves. The research subjects were 14 male basketball players aged 19 to 24, 65 to 85 kg in weight and 1.75 to 1.92 cm in height. The research group has divided into two goups; one comprising smokers (n=7, Group-1) and the other non-smoker (n=7; Group-2). Druing the research, both groups followed a training programme consisting of worming up, exercise and restin for 120 minuts every day, three days a week for two weeks. During this programme blood samples were taken beter, immediately after and two hours after the training, and the serum samples were seperated by centriphugatien and stored at -20 C until used in the determination of melatonin levels. The levels of melatoin in the serum samples were measured using a DRG-ELSA kit acording to the manufcturer?s instructiens. The results were evelated in relatien to blood pressure, pulse rate and respiratory function. MaXVO2 was measured using Cooper?s test and the results were calculated according to Balke?s Formula. The systolic and diastolic blood presure and the pulse rate at smoker sportsmen before and after training were significantly different from those of the non-smokers (p0.05). Although the levels of melatonin in smokers before the training were lower than the lewels in the non-smokers, this was not significant (p>0.05). The melatonin levels increased noticeably immediately after the training, but reterned to the pre-training levels 2 hours after training.