Jinekolojik laparoskopik cerrahide serebral oksimetre kullanımının önemi
The importance of using cerebral oximeter during gynecologic laparoscopic surgery
  1. Tez No: 242998
  2. Yazar: SEHER EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. D. BERRİN GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada elektif jinekolojik laparoskopilerde, total intravenöz anestezi (TİVA) ve inhalasyon anestezisinin Trendelenburg, karbondioksit insüflasyonu ve pnömoperitonyum süresince serebral oksijenasyon (rSO2) üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.Diagnostik ve/veya cerrahi jinekolojik laparoskopi geçirecek 66 ASAI-II hastaya kalp hızı (KH), ortalama arter basıncı (OAB), SpO2, rSO2, BİS ve ETCO2 monitörizasyonu yapıldı. Tüm parametreler, karbondioksit insüflasyon başlangıcı ve bitişinde, Trendelenburg pozisyonuna 5 ve 10. dk'sında, pnömoperitonyumun 10. 20. ve 30.dk'larında ve cerrahi bittikten sonra supin pozisyonda kaydedildi.TİVA grubunda rSO2 değerlerinde, anestezi indüksiyonundan sonraki ölçüm değerinden cerrahi sonu supin pozisyona dek tüm değerlerde; inhalasyon grubunda ise indüksiyon sonrası, Trendelenburg 5.dk ve 10.dk, pnömoperitonyum 10.dk'da ölçülen rSO2 değerleri kontrole göre yüksek bulundu. Her iki grupta da pnömoperitonyum 30.dk' daki PaCO2 değerleri insüflasyon başlangıcındaki PaCO2 değerine göre anlamlı artış saptandı. İnhalasyon grubunda OAB değerlerinde, 20 dk'lık pnömoperitonyum süresince ve cerrahi sonu supin pozisyonda TİVA'ya göre anlamlı azalma gözlendi. TİVA grubunda indüksiyon sonrası, insüflasyon başlangıç, cerrahi sonu supin pozisyondaki OAB değerlerinde ve inhalasyon grubundaysa ölçülen tüm OAB değerleri kontrole göre düşük bulunmuştur.Sonuçta TİVA ve sevofluran anestezisinin rSO2 üzerine etkilerini karşılaştıran ilk araştırmadır ve her iki grupta indüksiyonda propofol kullanılmasıyla diğer araştırmalarla da iyi bir karşılaştırma olanağı sağlamıştır. Her iki grupta kullanılan propofol indüksiyonu ile serebral oksijenasyon kontrole göre artsa da, gruplar arasında fark olmadığından gruplar tek tek değerlendirildiğinde inhalasyon grubunda rSO2 artışının başlıca Trendelenburg pozisyonundan kaynaklanırken TİVA grubunda ek olarak sürekli propofol infüzyonunun indüksiyonla Trendelenburg pozisyonu arasındaki zaman diliminde gözlenen rSO2 artışlarından sorumlu olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
We aimed to compare the effects of total intravenous anesthesia (TIVA) and inhalation anesthesia on cerebral oxygenation (rSO2) during Trendelenburg, CO2 insuflation and pneumoperitoneum in this study. Heart rate (HR), mean arterial pressure (MAP), SpO2, rSO2, BIS, ETCO2 were monitored in 66 ASA I or II women scheduled to undergo diagnostic and/or surgical gynecologic laparoscopy. All parameters were recorded at the onset and end of insuflation, 5 and 10 minutes (min) of Trendelenburg position, 10, 20 and 30 min of pneumoperitoneum and end of operation in the supine position. The rSO2 values recorded after anesthesia induction until the end of operation in the Group TIVA and rSO2 recorded after anesthesia induction, 5 and 10 min of Trendelenburg, and 10 min of pneumoperitoneum were found to be higher than control. PaCO2 at 30 min of pneumoperitoneum were significantly higher than that of the onset of insuflation in both groups. The MAP values in the inhalation group during 20 min of pneumoperitoneum at the end of operation in the supine position were significantly lower than that of the Group TIVA. The MAP values after anesthesia induction, at the onset of insuflation and end of operation in Group TIVA, whereas all of the MAP values in the inhalation group were significantly lower than the control.Consequently, this is the first study comparing TIVA and inhalation of sevoflurane anesthesia on rSO2 and provided a better comparison facility because of using propofol during induction in both groups. Even though use of propofol induction in both groups caused a significant increase in cerebral oxygenation with respect to control without difference between the groups, when each group was evaluated individually increased rSO2 in the inhalation group mainly originated from Trendelenburg position but in the TIVA group additionally continuous propofol infusion could be responsible from the increased rSO2 between anesthesia induction to Trendelenburg position.