Mitral Anuler Kalsifikasyonu Olan ve Olmayan Hastalarda Kalp Hızı değişkenliğinin Karşılaştırılması
Comparision of Heart Rate Variability in Patients with and without Mitral Anulus Calcification
  1. Tez No: 247162
  2. Yazar: ERTUĞRUL KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN PEKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Mitral annuler kalsifikasyon (MAK) yaşlı genel populasyonda yüksek olup kardiyovasküler hastalıkların bir manifestasyonu olarak kabul edilmektedir. Sempatik ve parasempatik fonksiyonlar hakkında bilgi veren kalp hızı değişkenliği (KHD) ve kalp hızı türbülansı (KHT) mevcut kardiyak hastalık hakkında klinik ve prognostik bilgi sağlamaktadır. Biz çalışmamızda MAK'ı olan hastalarda KHD ve KHT'yi incelemeyi ve bunlarla ekokardiyografik parametrelerin ilişkisini incelemeyi amaçladıkYöntem: MAK olan 40 hasta ile (22 kadın,18 erkek, ortalama yaş 61±8), MAK'ı olmayan 40 hasta (21 kadın, 19 erkek, ortalama yaş 57±7) çalışmaya alındı. Tüm hastaların 24 saat Holter cihazı ile zaman bağımlı ve frekans bağımlı KHD parametrelerine bakıldı. Sol ventrikül diastolik fonksiyonlar ekokardiyografik inceleme ile ölçüldü.Bulgular: Ortalama RR süresi ve RMSSD hariç diğer tüm zaman bağımlı parametreler MAK grubunda belirgin olarak daha düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Abstract: Mitral annular calcification (MAC) is a common finding in elderly patients and is considered as a manifestation of cardiovascular disease. Analysis of heart rate variability (HRV) and heart rate turbulance (HRT) provides an indication of sympathic and vagal activity that has provided clinical and prognostic relevance to heart disease. The aim of the present study was to investigate HRV and HRT in patients with MAC and their relations to echocardiographic parameters of the same patients.Method: Fourty patients with MAC (22 female, 18 male, mean age 61±8) and fourty normal volunteers (21 female, 19 male, mean age 57±7) were studied.