Koroner bypass cerrahisi uygulanan hastalarda statinlerin antikardiyolipin antikorlar üzerindeki etkisi
Effects of preoperative statin treatment of the postoperative anticardiolipin antibody in coronary bypass surgery
  1. Tez No: 247170
  2. Yazar: LAWAND QARADAGHİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT OKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Açık kalp cerrahisi sırasında miyokard koruma yöntemlerini araştırmak ve geliştirmek amacıyla yayınlanan çalışmalarda preoperatif ve perioperatif yöntemler yer almaktadır. Statinler (HMG-KoA redüktaz inhibitörleri) lipid düşürücü bir ilaç grubu olup yüksek kan kolesterol düzeyini düşürmesinden dolayı kardiyovasküler hastalık riski azaltmaktadır. Postoperatif gelişebilecek komplikasyonların azaltmasında hastalarda kullanılan preoperatif ilaç tedavisi önemli rol almaktadır. Çalışmamızda preoperatif statinlerin uygulanması ile etkili LDL kolesterol düşüşü sağlamak ve oksidatif hasar göstergesi olan antikardiyolipin antikorların düzeylerinin arasındaki bağlantıyı araştırdık.Prospektif randomize çift-kör tasarlanan çalışmamız Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Bölümü'nde koroner bypass cerrahisi endikasyonu ile yatırılıp operasyonu planlanan 30 hastadan 15'er kişilik 2 grup oluşturuldu. Grup A, ameliyattan önceki bir hafta süresince Atorvastatin (40 mg/gün) kullanan hastalardan oluşmaktadır, Grup B ise atorvastatin tedavisi kullanmayan hastalardan oluşmaktadır.Antikardiyolipin antikorlar LDL oksidasyonu ve ona bağlı olan oksidatif hasar göstergesi olarak, preoperatif dönemde statin kullanan hastalarda operasyon öncesi ve erken postoperatif cerrahi dönemde (KPB pompa çıkışndan sonraki ilk 24 saat) anlamlı şekilde düşük görülmesi preoperatif statinlerin uygulanma protokolünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Many preoperative and perioperative methods of myocardial protection in open heart surgery have been published in literatures. Statins (HMG-CoA reductase inhibitors) have lipid lowering action and for this reason these group have cardiac protective action. The preoperative medical treatment has an effect on the postoperative prognosis and complications in open cardiac surgery patients.We studied the relation between serum LDL levels and anticardiolipin antibody in cardiac surgery patients.Our research was a double blind prospective study performed in Gazi University Medical School Hospital-Cardiovascular surgery department. 30 preoperative cardiac surgery patints were divided into 2 groups, group A consisted of patients had used statin for at least 1 week before the surgery, and group B consisted of patients hadn't used statin preoperatively.Anticardiolipin antibody, which was used as a mirror of operative oxidative damage, found to be lower in postoperative patients of open cardiac surgery. This result support the use of preoperative statins in preoperative period for attenuating the operative oxidative damage.