Hemşirelerin mevzuata dayalı işlevleri hakkında hemşire öğretim elemanları ve hemşire yöneticilerin görüşlerinin belirlenmesi
Determining the opinions of nurse lecturers and nurse directors regarding the functions of nurses according to regulations
  1. Tez No: 247253
  2. Yazar: GÜLŞEN ATİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTOLAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu Araştırma, Hemşirelerin Mevzuata Dayalı İşlevleri Hakkında Hemşire Öğretim Elemanları ve Hemşire Yöneticilerin Görüşlerinin Belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı nitelikte gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın evrenini İstanbul İli İçerisinde bulunan yatak sayısı 200 üzerinde olan kamu hastanelerinde görev yapan üst, orta ve alt düzey hemşire yöneticiler ile İstanbul İli içerisinde bulunan Hemşirelik Yüksekokullarında görev yapan öğretim elemanları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini İstanbul İli İçerisinde bulunan yatak sayısı 200 ün üzerinde olan 10 kamu hastanesinde görev yapan 103 üst, orta ve alt düzey yönetici hemşire ve İstanbul ili içerisinde bulunan hemşirelik eğitimi veren sağlık yüksekokullarında görev yapan 28 öğretim elemanı oluşturmuştur. Araştırma sonucu elde edilen bulgular SPSS 13.0 programı yardımıyla değerlendirilerek analiz edilmiştir. Analizlerde tanımlayıcı yöntemler ki-kare testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study is planned as a complementary to define the lecturer nurses? and manager nurses opinions about nurses functionality based legislations.The lecturers who works at the nursing colleges and, middle and low level manager nurses who works in public hospitals that have more than 200 beds in Istanbul are composes the environment of the study.Sampling of study are taking from 103 high, middle and low level manager nurses who works in 10 public hospitals which have more than 200 beds in Istanbul and 28 lecturers who teaches at colleges in Istanbul.Findings that have been attained from the study have been evaluated and analyzed by the aid of SPSS 13.0 program. Complementary methods of analysis are evaluated by Ki-kare Test.