Yönetici hemşirelerin yaratıcılık düzeyleri ve liderlik tarzlarının belirlenmesi
The determination of creativity levels and leadership styles of executive nurses
  1. Tez No: 247275
  2. Yazar: KADİRE GÜLDAŞ (MOĞULKOÇ)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN YÜRÜGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırma yönetici hemşirelerin yaratıcılık düzeyleri ve liderlik tarzlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın evrenini, İstanbul ilinde bulunan beş özel ve iki devlet hastanesinde çalışan 144 yönetici hemşire, örneklem grubunu ise 106 yönetici hemşire oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak ?Bilgi Formu?, ? Ne Kadar Yaratıcısınız? Ölçeği ve ?Liderlik Yönelim Anketi? kullanılmıştır. Veriler bilgiseyar ortamında değerlendirilerek veri analizinde, frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma ile Spearman korelasyon analizi, t-testi, Mann-Whitney U testi, tek yönlü ANOVA analizi, Tukey HSD testi ve Kruskall-Wallis testi uygulanmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin % 36.8'nin 26-31 yaş grubu arasında ve ön lisans düzeyinde olduğu görülmüştür. Yönetici hemşirelerin yaratıcılık düzeyi 37.29±08 olup ortalamanın altındadır, göreve yönelik liderlik tarzı puanı 13.20±3.03 ve ilişkiye yönelik liderlik tarzı ise 6.85±2.58 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Study is realized as definitive in order to determine the creativity levels and leadership of director nurses. The whole space of the study consists of 144 director nurses from 5 private and 2 public hospitals; and the sample space includes 106 director nurses. There is a ?Information Form?, a ?How Creative Are You? scale and a ?Leadership Trend Questionnaire? to determine the leadership styles. The statistical analysis is realized at computer (SPSS 11,5) environment. In the study analysis, in descriptive statistical analysis, frequency, percentage, mean, standard deviation with t-test, Mann-Whitney U test, one-way ANOVA analysis, Spearman correlation analysis, Tukey HSD test, Kruskall-Wallis analysis is used. As a result of the study; %36.8 of the participant nurses are in 26-31 age group, and at associate degree. The level of nurse managers? creativity is found as 37.29 ± 08, and it is under the average, score of the leadership style devoted to management is found as 13.20 ± 3.03 and score of the leadership style devoted to relations is found as 6.85 ± 2.58.