Oda sıcaklığında B-Sn monokristalinde kayma sistemlerinin araştırılması ve peierls-nabarro zoru (Gp)nun hesaplanması
  1. Tez No: 24738
  2. Yazar: A.ERCAN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada kullanılan P-Sn monokristalleri 4 N saflıkta olup, modifiye edilmiş Bridgman yöntemi ile 10 torr'luk bir vakum altında eritilerek büyütülmüş ve geriye yansımalı Laue tekniği ile yönlendirilmiştir. Yönelimleri [110] olarak tespit edilen kristaller, büyüme doğrultulan boyunca çekme işlemine tabi tutulmuştur. Çekme işlemi sonunda, kristallerde meydana gelen kayma bantları yardımıyla operatifolan kayma sistemleri araştırılmış ve bulunan her operatif 7 -2 kayma sistemi için Peierls-Nabarro zoru (ap) değerlerinin 1,68x10 Nm ile 4,03x1 09 Nm"2 arasında değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY P-Sn monocrystals used in this study have 4N purity and were grown by modified Bridgman method melting under 10 torr pressure and were oriented by using back-reflection Laue method. The crystals of which orientations were found as [1 10] were pulled to direction of growing. After this process, operative slip systems were investigated by means of slip bounds arisen by pulling process. We found that Peierls-Nabarro 7 -2 stress (Op) for each operative slip system changes between 1,68x10 Nm and 4,03xl09 Nm"2 values.