Hiperbarik oksijen tedavisine bağlı refleks vazokonstrüksiyon üzerine periferik vazodilatatör (Sildenafil sitrat) uygulamasının etkisi
The effects of periferic vasodilatator(Sildenafil citrate) appication on vasoconstruction after hyperbaric oxygen theraphy
  1. Tez No: 247454
  2. Yazar: TAMER ŞAKRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. AYDAN KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hiperbarik oksijen tedavisinin (HBOT) ekstremitelerde, replantasyon sonrası sağ kalımı arttırmak amacıyla kullanım endikasyonu bulunmaktadır. Literatürde, HBOT sırasında meydana gelen refleks vazokonstrüksiyonun total kan akımında %20 azalmaya neden olduğu ancak bunun tolere edildiği bildirilmektedir. Çalışmanın amacı: parmak gibi periferik uzuv replantasyonlarında, HBOT'a bağlı refleks vazokonstrüksiyonun iskemik etkilerini, periferik vazodilatatör kullanarak deneysel ortamda araştırmaktır. Çalışmada 5 grupta, toplam 35 adet Spruge-Dawley rat kullanıldı. 1. Grupta (n=7), kuyruklar tamamen devaskülarize edilerek takibe alındı, 3. günden itibaren total nekroz geliştiği ve kuyrukta random beslenme potansiyelinin olmadığı gösterildi. 2. Grupta (n=7), kuyruklar devaskülarize edildi, 1 arter 2 ven anastomozu yapılarak takibe alındı. 14. günde, 4 denekte 5-13 cm arasında değişen nekrozlar meydana geldi. 3. Grupta (n=7), anastomoz sonrası 8. saatten başlamak üzere 2.5 atm/90 dk/gün dozunda 7 gün süreyle HBOT uygulandı. 14. günde, 3 denekte 7-12 cm arasında değişen nekrozlar meydana geldi. 2. ve 3. grup arasında istatistiksel olarak fark saptanmadı (p>0.05). 4. Grupta (n=7), anastomoz sonrası deneklere 8. saatten başlamak üzere 2.5 atm/90 dk/gün dozunda 7 gün süreyle HBOT uygulandı. Uygulamadan 30 dk önce 10 mg/kg/gün dozunda sildenafil sitrat intraperitoneal olarak verildi. 5. Grupta (n=7), deneklere anastomoz sonrası 8. saatten itibaren 7 gün süreyle sadece 10 mg/kg/gün dozunda sildenafil sitrat verildi. 4. ve 5.grup 14.gün takiplerinde iskemi bulgusuna rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
HBOT has been used after replantations to increase survival of extermites. İt is reported that reflex vasoconstriction which is seen during the HBOT reduced 20 % of total blood flow to extremites, but this could be tolerated.Aim of this study is to research the effect of a peripheral vasodilatator on reflex vasoconstriction of HBOT in periheral replantation as digits.İn our study we used 35 spruge-dawley type rats and divided into 5 group. İn group 1 (n=7) tails are devascularized completely and after the 3th day it is observed that there is no random blood flow pattern of tails and total necrose. İn group 2 (n=7) tails are devascularized and anostomosed 1 arter and 2 vein, 4 of the tails seen necrose between 5-13 cm distally at 14 th day. in group 3 (n=7) HBOT is applied 2.5atm/90min/day for 7 days which is started after the first 8 hour of the inosculation. İn our follows 3 of tails became necrose between 7-12 cm distally at 14th day. There is no statistical difference between group 2 and 3(p>0.05). in group 4 ( n=7), HBOT is applied 2.5atm/90min/day for 7 days 8th hour after anastomosis. we injected 10mg/kg/day sildanafil sitrate intraperitoneally 30 min. before the process. İn group 5 (n=7) we injected only sildanafil sitrate 10mg/kg/day after the 8 th hour of inosculation. 14 day follows both group 4 and 5, there is no significant finding that shows ischemia. Moreover, there is no statistical difference between the other groups (p< 0.05). Reflex vasoconstriction of HBOT is effective on arteriolar level, and blood supply of distal of extremites is from arteriols it is expected that severe ischemia due to HBOT. Blocking the vasoconstriction by injection sildenafil sitrate increases suvival of replant. İn addition, using only sildanafil sitrate increased survival of replant meaningfully.