Hiperbarik oksijen tedavisinin açlık kan şekeri ve periferik insülin direnci üzerine etkisi
  1. Tez No: 341769
  2. Yazar: LEVENT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL AKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaçlar: Hiperbarik oksijen (HBO) diyabetik hastalarda iyileşmeyen yaraların tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Diyabetik hastalarda HBO maruziyetinin kan şekerinde düşüşe neden olduğu bilinmektedir. Ancak bu düşüşün hangi mekanizma ile gerçekleştiği net değildir. Çalışmamızın amacı HBO tedavisinin kan şekeri düzeyine, insülin direncine, kan şekeri kontrolüne etkilerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi, Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Anabilim Dalı?nda Ekim 2012 ? Ocak 2013 tarihleri arasında herhangi bir endikasyonla yatarak veya ayaktan 2,4 atmosfe absolut (ATA)?da, 120 dk, günde bir seans ve haftada beş gün olmak üzere HBO tedavisine alınan 15 non-diyabetik, 12 diyabetik hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastalardan HBO tedavisine başlamadan önce, 10. seans sonrasında ve 20. seans sonrasında en az 8 saat açlık sonrası alınan kanlarda glikoz, insülin veya c-peptid, CRP, HBA1C, 1.saat tokluk kan şekeri, 2.saat tokluk kan şekeri ölçüldü. İnsülin direnci, Homeostasis Model Assessment (HOMA) yöntemi ile hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objectives: The use of hyperbaric oxygen is common in the treatment of diabetic wounds to heal. Hyperbaric Oxygen (HBO) is known to cause a reduction in blood glucose levels in diabetic patients. But the mechanism of this decrease is not clear. The aim of this study was to determine the effects of HBO on blood glucose levels, insulin resistance and blood sugar control. Materials and Methods: 15 non-diabetic, 12 diabetic patients were included who cared for any indication of HBO, inpatient or outpatient, in our department between october 2012 - january 2013. HBO protocol was 100% oxygen at 2.4 absolute atmospheres (ATA) for 2 h, five sessions per week. Patients were at least 8 hours after fasting blood samples were taken starting on HBO, after 10 sessions and after 20 sessions. Glucose, insulin and c-peptide, CRP, HbA1C, 1 hr post-prandial blood glucose and 2 hr post-prandial blood glucose was measured. Insulin resistance was calculated by the Homeostasis Model Assesment (HOMA).