Prematüre bebeklerde prematüre retinopatisi sıklığı, risk faktörleri ile ilişkisi ve eşik hastalık nedeni ile tedavi edilen bebeklerin geç dönem göz bulguları
The incidence of retinopathy of prematurity among premature infants, risk factors associated with retinopathy and long term ophthalmological findings of infants treated for threshold disease
- Tez No: 247608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YENİCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Erken doğan bebeklerde prematüre retinopatisi (PR) insidansını ve riskfaktörlerini belirlemek ve eşik hastalık nedeni ile tedavi edilen bebeklerin geç dönemgöz bulgularını sunmak.Gereç ve Yöntem: Doğum ağırlığı ? 1500 g ya da doğum haftası < 37 olup 1992-2008 yılları arasında PR açısından takip edilen bebekler retrospektif olarakdeğerlendirildi. Eşik hastalık saptanan bebekler, kriyoterapi veya lazer ışıkkoagülasyonu ile tedavi edildi. Veriler, PR formuna kaydedilmiş olan risk faktörleri(doğum haftası, doğum ağırlığı, cinsiyet, oksijen tedavisi ve süresi, %40 oksijentedavisi ve süresi, sürfaktan kullanımı, ventilatörde kalma ve süresi, transfüzyon,intraventriküler kanama, apne, hipoksi, hiperkapni, hipokapni, asidoz, sepsis, anemive çoğul gebelik) yönünden analiz edildi. Eşik hastalık nedeni ile tedavi edilenbebeklerden ulaşılabilenler çağırılarak tam oftalmolojik muayene (şaşılık muayenesi,görme keskinliği ve fundus muayenesi) yapıldı.Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 801 bebekten 269'unda herhangi bir evre PRsaptandı. Bunlardan %43.9'unda evre 1, %27.9'unda evre 2, %26'sında evre 3,%0.4'ünde evre 4A ve %1.9'unda evre 5 hastalık mevcuttu. Altmış bir hastada(%7.6) eşik hastalık saptandı. Çoklu lojistik regresyon analizinde doğum ağırlığı(p=0.0001), doğum haftası (p=0.002), oksijen tedavi süresi (p=0.0001) ve %40oksijen tedavisi (p=0.004) PR gelişimi açısından istatistiksel olarak anlamlı bulundu.ivEşik hastalık nedeni ile tedavi edilen 17 bebekten görme keskinliği kantitatif olarakölçülebilen 10 çocuğun bilateral en iyi görmesi 0.5 ve üzerinde idi. Beş hastada(%29.4) şaşılık mevcut olup kayma, 3 hastada ezotropi, 2 hastada ekzotropi şeklindeidi. Hastaların tümünde PR'de gerilemeye ait bulgulardan en az bir tanesi mevcuttu.Sonuç: Erken doğan bebeklerde PR görülme oranı % 33.6`dır. PR gelişiminde etkilien önemli risk faktörleri, düşük doğum haftası ile beraber düşük doğum kilosu veoksijen tedavisinin varlığıdır. Eşik hastalık nedeni ile tedavi edilmiş olanlar, ortayaçıkabilecek geç dönem göz bulguları açısından takip edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the incidence and risk factors for retinopathy ofprematurity (ROP) among preterm infants and long term ophthalmological findingsof patients treated for threshold disease.Materials and Methods: Premature infants with a birth weight of ? 1500 g orgestational age of < 37 weeks, examined between 1992 and 2008 were evaluatedretrospectively. Infants diagnosed with threshold ROP were treated either withcryotherapy or laser. Data were analyzed for the risk factors recorded on the ROPform (gestational age, birth weight, gender, oxygen therapy and duration of oxygentherapy, 40% oxygen therapy and duration of 40% oxygen therapy, surfactant usage,ventilation and duration of ventilation, transfusion, intraventricular haemorrhage,apnea, hypoxia, hypercarbia, hypocarbia, acidosis, septicaemia, anemia and multiplebirth). Patients who were treated for threshold disease and could be reached calledand full ophthalmological examination was done.Results: Of the 801 infants who fit the screening criteria, any stage of ROP wasdetected in 269 (33.6%) of premature infants; of those 43.9% had stage 1 disease,27.9% had stage 2, 26% had stage 3, 0.4% had stage 4A and 1.9% had stage 5disease. Threshold disease was detected in 61 patients (7.6%). Using multiplelogistic regression analysis for ROP, gestational age (p=0.002), birth weightvi(p=0.0001), duration of supplemental oxygen (p=0.0001) and 40% oxygen treatment(p=0.004) were factors predictive of development of ROP. Among 17 patientstreated for threshold ROP, best corrected visual acuities were 0.5 or better in 10patients whom visual acuities were quantitatively measurable. Five patients (29.4%)had squint: three esotropia and two exotropia. Fundus examination of the patientsrevealed at least one of the findings associated with regression of retinopathy ofprematurity.Conclusion: The incidence of ROP was 33.6% in premature infants The mostsignificant risk factors associated with development of ROP were low gestationalage, low birth weight and oxygen treatment. Patients treated for threshold diseaseshould be followed for the potential late ophthalmological findings