Akalazya hastalarında c-kit gen polimorfizmi
C-Kit Gene Polymorphism In Achalasia
- Tez No: 247611
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM KALAYCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş: Son yıllarda akalazya patofizyolojisinde interstisyel Cajal hücresinin (ICC)rolü olduğunu düşündüren çalışmalar bildirilmiştir. Özellikle alt özofagussfinkterinde ICC azalması dikkat çekicidir. Bu nedenle ICC gelişimi ve surveyi içingerekli olan c-kit genindeki yapısal değişikliklerin akalazya patogenezi üzerindeetkili olabileceğini düşünmekteyiz.Amaç: Bu çalışmadaki amacımız; akalazya hastalarında c-kit geni RS2237025 veRS6554199 polimorfizmlerinin kontrol grubuna göre frekanslarını tayin etmektir.Metod: Özofagus manometresi ile akalazya tanısı almış 88 hasta ve 101 sağlıklıkontrol çalışmaya dahil edildi. rs2237025 ve rs6554199 polimorfizmlerini saptamakiçin hasta ve kontrol kanlarından izole edilen genomik DNA'lar dizayn edilen primerve hibridizasyon probları ile amplifiye edildi. Sonuçlar `melting curve'' analizi iledeğerlendirildi.Sonuçlar: rs2237025 polimorfizmi frekansı açısından hasta ve kontrol grubuarasında istatistiksel olarak fark saptanmamıştır. rs6554199 T allel frekansı akalazyahasta grubunda kontrollerle göre anlamlı olarak daha yüksek saptandı (p=0,03OR:1,55¸ %95, 1,03-2,34). T allel taşıyıcılığı sıklığı (TT+GT) akalazya grubunda%80,7, kontrol grubunda ise %65,3 olup iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlıfark saptandı (p=0,02; OR: 2,21; %95CI, 1,13-4,32). G allel taşıyıcılarında (GG+GT)regürjitasyon varlığı istatistiksel olarak yüksek saptandı (p=0,008; OR:5,09; %95CI1,56-16,58).Tartışma: Çalışmamızın sonuçlarına göre c-kit geni rs6554199 T allel frekansı ve Tallel taşıyıcılığı akalazya ile ilişkili olup, akalazya riskini sırasıyla 1,55 ve 2,21 katdaha arttırmaktadır. Bu polimorfizmin c-kit ekspresyonu ve dolayısıyla Cajalhücreleri üzerinden akalazya ile ilişkili olabileceğini düşünmekteyiz. Bu nedenle birsonraki aşamada bu polimorfizmi taşıyan bireylerde c-kit ekspresyonu düzeyi ileilişkisini araştırmayı planlamaktayız.
Özet (Çeviri)
Introduction: The number of Cajal cells at the lower esophageal sphincter has beenreported to be decreased in achalasia. We hypothesized that the genetic variants inthe c-kit gene, which is essential for development and survival of Cajal cells, may beassociated with achalasia.Aim: To determine the frequencies of rs2237025 and rs6554199 polymorphisms ofthe c-kit gene in a case control-study of achalasia.Method: Eighty eight achalasia patients diagnosed by esophageal manometry and101 healthy controls were included in the study. Genomic DNA was isolated fromthe peripheral blood, amplified and the results were analyzed using melting curveanalysis.Results: The T allele at the rs6554199 locus was significantly associated withachalasia (p=0.03 OR: 1.55; 95% CI, 1.03-2.34). In a T dominant model, TT+GTgenotype was significantly more frequent in achalasia patients (80.7%) than controls(65.3%) (p=0.02; OR: 2.21; %95CI, 1.13-4.32). Within the achalasia group, thepresence of the G allele (GG+GT) increases the occurrence of regurgitation(p=0.008; OR: 5.09; 95% CI 1.56-16.58). The polymorphism at rs2237025 was notassociated with achalasia.Discussion: The T allele at rs6554199 of the c-kit gene is significantly associatedwith achalasia in this population. The functional consequences of this variant inachalasia remain to be determined.